reklamı kapat

POPÜLER

Nissan Juke

Durum çok kritik; Nissan büyük bir adımla gündemde!

Nissan için kırmızı alarmlar çalmaya başladı. Şirketin içinde “Durum çok korkunç, ya öleceğiz ya da ayakta duracağız.” diyenler bile var!

Nissan son bir yıl içerisinde oldukça çalkantılı günler geçirdi. Firari eski CEO Carlos Ghosn’un şirketi “dolandırması” ve ardından yurt dışına kaçması Japon üreticiyi derinden sarstı. Bütün bunlara ek olarak satışların da beklentinin altında kalması Nissan’ı boğaz sıkmaya yöneltti. Eski CEO Ghosn, Hindistan, Rusya, Güney Afrika gibi ülkelerde yeni hedefler koyarak “sürümden kazanma” politikasını yürürlüğe koymuştu. Ancak bu hedefler tutmadı. Maliyet azaltma politikaları kapsamında 2 fabrikasını kapatıp 4.300 kişinin işine son vermeyi planlayan üretici böylece tasarruf etmiş olacak. Yapılan değişiklikler ile birlikte 2023 yılına kadar 4.4 milyar dolar tasarruf edilmesi hedefleniyor. Anlayacağınız durum oldukça ciddi. Şirketin yönetim kurulunda olan biri “Durum çok korkunç, ya öleceğiz ya da ayakta duracağızşeklinde bir demeç bile vermiş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nissan eski CEO’su Carlos Ghosn neden aranıyor?

Nissan’ın eski CEO’su olan Ghosn, finansal usulsüzler yaparak hukuka aykırı işlemler gerçekleştirmişti. Yargılama süreci sürerken kefalet ile ev hapsinde tutulan eski yönetici, film senaryolarını aratmayan bir planla Lübnan’a kaçmıştı. Japonya’dan kaçışını Türkiye üzerinden gerçekleştiren Ghosn’un, bu hamlesi sonrası ülkemizde de bir dizi tutuklama gerçekleşmiş ve soruşturma başlamıştı. Nitekim bahsedilen kişi Uluslararası Polis Teşkilatı Interpol tarafından kırmızı bülten ile aranıyor. Geçtiğimiz günlerde Nissan cephesi de konu ile ilgili bir kısa bir açıklama yapmıştı. Japon üretici, “Görevi kötüye kullanmasından doğan zararlardan Ghosn’u sorumlu tutmak için uygun yasal prosedürleri sürdürmeye devam edeceğiz” ifadelerine yer vermişti.

İlginizi çekebilir

FIAT Argo Trekking