reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes

Mercedes için kritik iddialar; “Renault motorlu versiyonlar geri çağrılabilir”

Almanya’da yürütüldüğü açıklanan soruşturma süreci Mercedes ile birlikte doğrudan Renault cephesini de olumsuzluğa iterken, gelişmeler merakla bekleniyor.

Son birkaç yılın emisyon odaklı geri çağırmalarında aralıklarla karşımıza çıkan isimlerinden birisi olan Mercedes, şu günlerde benzer bir süreçle karşı karşıya. Son olarak V-Class‘a kadar uzanan geri çağırmalar için yeni iddia doğrudan markanın anavatanı Almanya’dan geliyor. Der Spiegel merkezli olara servis edilen ve yerel otoritelerin araştırma aşamasında olduğunu gördüğümüz detaylarda, Renault ortaklığının adı geçmesi de dikkat çekiyor. Kompakt sınıfta yer alan otomobillerinde Fransız üreticiyle geliştirdiği makinelere yer veren marka, bu araştırma kapsamında dizel motorlar üzerinde potansitel bir yazılım müdahalesi iddialarıyla karşı karşıya. Madalyonun Renault kısmı ise gündeme gelen detayları sert bir dille redediyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mercedes şimdilik sessiz kalmayı tercih ediyor

Mercedes ailesinin iki kompakt üyesi A ve B-Serisi modellerinde sunulan dizel motorlar üzerindeki araştırma yine Almanya merkezli Handelsblatt‘ın da satırbaşları arasında. Buradaki kaynaklar Daimler grubu içerisinde yer alan Smart modellerinin soruşturmaya dahil edilmediği özellikle belirterek dikkatleri üzerine çekiyor. Şu aşamada kenara not ettiğimiz detaylardan birisi de Renault cephesinin iddalar karşısındaki kesin tavrı. Fransız üreticiye göre Daimler’e teslim edilen motorların yönetim yazılımı Mercedes-Benz mühendisleri tarafından programlanarak araçlara entegre ediyor. Bu da tabi ki ortada bir suç unsuru oluşması durumunda okların doğrudan Mercedes’e yönlenmesi için net bir sebep. Şimdilik hangi model yıllı araçların risk altında olduğu resmiyet kazanmazken, kaputunun altında 1,5 litrelik dizel makineyi barındıran yeni A-Serisi için bir beklenti olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Şimdilik resmi bir açıklama yapmaktan çekinen Mercedes cephesinin olası bir geri çağırma ve yine para cezalarıyla sarsılması da yine gündemdeki maddeler arasında. Önümüzdeki günler süreci netleştirecek.

İlginizi çekebilir

Mercedes-AMG A45