reklamı kapat

POPÜLER

Garret

2021’de geliyor; Garret imzalı elektrikli turbolardan ilk detaylar

Garret E-Turbo adıyla ilk detayları paylaşılan yeni nesil sistem, beraberinde getireceği pozitif etkileriyle performansa doğrudan etki edecek.

Emisyon değerlerinin daralmasıyla paralel olarak son 5 yılda iyice kompaktlaşan motor piyasasında turbolar belkide hiç olmadığı kadar önem kazanmış durumda. Özellikle 0,9 litre, 1.0 litre, 1,2 litre hacmindeki makinelerin tercih edilmesindeki temel yardımcılardan olan bu yardımcı parça için 2021 yılında önemli bir deneyim gelişimi bizleri bekliyor. Dünyanın en önemli turbo üreticilerinden birisi olan Garret tarafından geliştirilen E-Turbo isimli yeni sistemi 2021‘de ilk örnekleriyle asfaltta görmeyi bekliyoruz. Üniteyle ilgili paylaşılan ilk rakamsal veriler ise verimlilik konusunda deneyime doğrudan etki edecek parçaları karşımıza çıkarıyor.

Garret E-Turbo sistemi basit yapısıyla avantaj vadediyor

Ford, Citroen, Peugeot, Volvo, Mini ve Mazda gibi üreticilerin kaputlarının altında tercih ettiği tedarikçilerden olan Garret, sektörde 70 yılı geride bırakmış bir isim olarak BorgWarner ile birlikte aklımızdaki yerini koruyor. Şirketin yeni nesil turbo ünitesi için geliştirdiği sistemine baktığımızda, türbin çarkı ile sıkıştırma işlemini yapan kompresör arasındaki şafta elektrik motorunun entegrasyonu üzerine bir şema karşımıza çıkıyor. Basıncın daha dengeli ve istenildiği anlarda iletilmesine yardımcı olacak bu yapı, marka mühendislerine göre standart ünitelere oranla yüzde 16‘ya kadar daha fazla güç üretimine olanak tanıyacak. Tork kısmında da yüzde 11‘e yaklaşan bir artış değeri beklentiler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yapılan testlerde doğrudan otomobillerin 0-100 değerlerine de önemli oranda pozitif etki yaptığını gördüğümüz E-Turbo sistemi bizde şimdiden önemli bir beklenti yaratmayı başardı. Garret’ın geliştirdiği sistemin, bugün Mercedes ve Audi gibi markalarda gördüğümüz 48V hibrit mimarisine oranla net verimlilik değeri de sektörün geleceğini doğrudan etliyecek gibi görünüyor. Şimdilik ilk hangi marka tarafından kullanılacağı da açıklanmayan “E-Turbo” adını not defterlerine kaydetmekte fayda var.

İlginizi çekebilir

Mercedes-AMG CLA 35