reklamı kapat

POPÜLER

Formula 1

Formula 1’de rekabeti artıracak; ödüllü Türk tasarımcı Olcay Tuncay Karabulut’tan yeni proje

Motor sporları meraklılarının artık adına yabancı olmadığı başarılı tasarımcımız Olcay Tuncay Karabulut, yeni projesinde araç dinamiklerinde iyileşme vadediyor.

Adını, 2016 yılında hayata geçirdiği Alfa Romeo projesiyle duymaya başladığımız başarılı Türk tasarımcı Olcay Tuncay Karabulut, günümüze kadar uzanan süreçte motosiklet de dahil olmak üzere farklı işlere imza attı. 2018 Formula 1 sezonuyla birlikte Alfa’nın tekrar pistlere dönmesiyle çok daha anlamlı hale gelen projesiyle Yanko Design tarafından en iyiler listesinde kendisine yer bulmuştu. Yeni yılla birlikte bir süredir çalışmasını gerçekleştirdiği yine Formula 1 tabanlı projesini karşımıza çıkartan Karabulut, Ferrari logosu üzerine geliştirdiği RB22 isimli konseptiyle daha az türbülans, daha yakın takip ve daha seri ivmelenmenin mümkün olabileceğine inanıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Seyir zevki yüksek otomobiller

Son yıllarda değişen kurallarla birlikte yüksek yol tutuş, yere basma kuvveti ve halo (kabin), arka kanat odaklı değişim ve geliştirmelerin yaşandığı Formula 1, tasarımcıları da farklı noktalara odaklanmaya itiyor. Karabulut’un yeni kurallarla birlikte seyir zevkini kaybettiğini düşürdüğü bu maddelere karşı olarak geliştirdiği RB22, aerodinamik açıdan günümüz araçlarına göre daha sade ancak araç altı yere basma gücü üretimi açısından daha güçlü. Beraberinde sürüş zorluğunu da getiren bu tasarım çizgileri tasarımcıya göre pilotların yeteneklerini test etmek ve seyir zevkini artırmak konusunda fazlasıyla başarılı olabilecek bir potansiyel barındırıyor. Tasarım hatları itibarıyla 2018 sezonu araçlarına yakınlığıyla dikkat çeken bu projeyle ilgili düşüncelerinizi bize yorum olarak iletebilirsiniz.