reklamı kapat

POPÜLER

Google YouTube
Google YouTube

Google’ın YouTube’a getirdiği “kişileri uygulamadan uzaklaştıran” özelliğe güncelleme

Google‘ın dünyanın en büyük video platformu YouTube, geçtiğimiz aylarda ilginç bir özellik kazanmıştı. Bu özellikle kişileri ekran başından uzaklaştıran platform, süreçte güzel bir güncelleme yaptı.

YouTube, artık kişilere uygulamada kalacakları süreyi belirleme şansı tanıyor. Uygulama ayarlarından özelleştirilebilen özellik, “video izlemeye ara vermem gerektiğini hatırlat” adıyla geçiyor. Burada şimdiye kadar kullanıcılara 15 dakikadan 180 dakikaya kadar farklı seçenekler sunan firma, artık daha ince ayar şansı tanıyor. Yani artık alarm kurar gibi çok daha hassas hatırlatma aralığı girilebiliyor. Örneğin kişiler artık 1 saat 15 dakika ya da 3 saat 35 dakika gibi uyarı zamanlamaları ayarlayabiliyor. Bu sayede hem ekran başında geçirilen zamanın kontrol altına alınması sağlanıyor, hem de video izlerken dalıp bir yerlere geç kalınması rahatlıkla önlenebiliyor. Standart olarak “hiçbir zaman” seçeneğiyle kapalı gelen özellik, uzun süre ekrana bakmaktan dolayı yorulan gözler için çok güzel görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google YouTube

Google, bu altyapıyı sadece YouTube değil Android geneline yayıyor

Google‘ın I/O 2018 kapsamında yeni özellikler eklediği Android P, biliyorsunuz artık telefon kullanım istatistiklerinizi detaylı olarak gösteriyor. Bunun için özel bir bölüm hazırlayan şirket, burada hangi uygulamada ne kadar vakit geçirildiğini gösteriyor. Burada kişilerin uygulamalarda geçirdiği zamanı limitleme şansı veren şirket, bu sayede akıllı telefon bağımlılığına karşı yerleşik bir çözümü karşımıza çıkartıyor. Aynı altyapıyı Apple da iOS 12 ile kullanıcıların hayatına sokuyor. Dev isimler adeta robotlaşan yeni nesli telefonlarından uzaklaştırmak istiyor.

İlgili Video

Şirketin hem iOS hem de Android tarafından yer alan AR uygulaması