reklamı kapat

POPÜLER

NASA Mars Opportunity
NASA Mars Opportunity
NASA Mars Opportunity

Fırtına sırasında gökyüzü tamamen kararmış

NASA, ufkumuzu açan Mars aracı “Opportunity” ile bağlantıyı kaybetti!

İnsanoğlu yıllardır Mars‘a gitme hayalleri kuruyor. Hatta burada koloni kurarak yaşamak dahi hedefleniyor. Özellikle Elon Musk‘ın gündeme getirdiği bu konu, kızı gezegende harika bir ortamın olduğu anlamına gelmiyor. Örneğin NASA, şu an Opportunity uzay aracıyla bağlantı kuramıyor. Peki bunun arkasında tam olarak ne var?

Açıklandığı kadarıyla Mars üzerinde büyük bir kum fırtınası var. Mayıs ayının sonundan bu yana etkili olan toz fırtınasının büyüyerek yüzeyin 4’te 1’ini kaplar hale geldiği belirtiliyor. İşte bu kum fırtınası aracın Güneş ile olan tüm bağlantısı kesiyor. Böyle olunca da yaşamını güneş enerjisine bağlı olarak sürdüren Opportunity, bünyesinde pilleri şarj edemiyor. Solar panelleriyle normalde güneşten 645 watt/saat enerji üreten araç, şu an 22 watt/saat üretim seviyesinin altına kadar düşmüş durumda. Hal böyle olunca Dünya ile olan bağlantısı kesilen aracın, geleceği de tehlikeye girmiş durumda. Bazı bilim insanları fırtına geçtikten sonra aracın normal operasyona döneceğini, bazıları ise artık görev yapamayacağını belirtiyor. Durumun ne kadar kötü olduğunu aşağıdaki görsel gözler önüne seriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
NASA Mars Opportunity

Fırtına sırasında gökyüzü tamamen kararmış

NASA’nın Opportunity aracı çok uzun süredir Mars yüzeyinde

Opportunity, NASA’nın Mars keşif aracı programının parçası olarak 7 Temmuz 2003’te uzaya fırlatılmış, 25 Ocak 2004’te Meridiani Planum Platosu’na inmişti. Sadece 90 günlük bir görev için giden araç, tam 15 yıldır kızıl gezegen üzerinde çok önemli araştırmalar yapıyor. Ancak doğal şartlara karşı şu an savunmasız olarak güneş ışığı yani enerji bekliyor.

İlgili Video

Kurumun Mars’a özel helikopteri