reklamı kapat

POPÜLER

Daha iyi reklam olamazdı; Skoda Kodiaq RS’ten Nürburgring rekoru [Video]

Skoda Kodiaq RS’in dünyanın en önemli kadın pilotlarından birisi olan Sabine Schmitz ile elde ettiği rekor, önümüzdeki süreçte farklı noktalara taşınabilir.

Skoda tarihi için yeni bir milat olarak sokaklarda dolaşan Kodiaq, SUV sınıfına artan taleplerin karşımıza çıkarttığı önemli oyuncular arasında. Hemen ardından gelen Karoq‘a da ilham olan model şu günlerde yeni bir ilkle gündemde. Çek markanın en sevdiğimiz rozeti olan RS‘i taşıyan versiyonuyla karşımıza çıkartmaya hazırlandığı Kodiaq, bir süredir kamuflajlı olarak kameralara yakalanıyordu. Ekim ayında kapılarını açacak olan Paris Otomobil Fuarı kapsamında tanıtılacağı duyurulan Kodiaq RS, bu duyuruyla birlikte bir rekor haberini de beraberinde getirdi. Geçtiğimiz ay içerisinde gerçekleştirildiğini öğrendiğimiz testlerin ardından 7 kişilik SUV modelleri arasında Nürburgring’in en iyi derecesi elde eden modelin direksiyonunun bir kadın pilota emanet edilmesi de yüzümüzü ayrıca güldüren detaylardan birisi oldu.

Rekordan detaylar

Porsche ve BMW gibi önemli markalarda yarış pilotluğu yapan Alman Sabine Schmitz‘in kullandığı Skoda Kodiaq RS, Yeşil Cehennem’i 9 dakika 29,84 saniye ile tamamlamayı başardı. Seri üretim versiyonlar baz alınarak yapılan değerlendirmede elde edilen bu derecenin elde edilmesindeki baş etmenlerden olan motorun değerleri ise tam olarak açıklanmış değil. Toplamda 236 beygir güç üreten 2.0 litrelik biTurbo dizel makinenin kullanıldığı şimdilik paylaşılan parçalar arasında. Yaklaşık 21 kilometre uzunluğunda olan Nürburgring’de elde edilen bu rekorun Audi, BMW, Mercedes veya Range Rover tarafından üst noktalara çekilmesi çok da şaşırtıcı olmayacak. Sözü fazla uzatmadan sizleri rekorun videosuyla baş başa bırakalım.