reklamı kapat

POPÜLER

Mitsubishi

Almanya’da sürpriz baskın; Mitsubishi emisyon skandalıyla sarsıldı!

Alman makamlar tarafından duyurulan soruşturma kapsamında Mitsubishi imzalı iki farklı dizel motorda testleri aldatıcı yazılım kontrolü sağlanacak.

Küresel bazda etkileriyle son beş yıllık sürecin en unutulmaz olaylarından birisi oldu emisyon skandalı. Her ne kadar Volkswagen üzerinden zihinlere kazınsa da, Mercedes ve Fiat-Chrysler grubu gibi önemli isimler de araştırmalar sonucunda ciddi bedeller ödedi. Son yıllarda gündem maddelerinin geri planlarında kalan gelişmeler ise bugün tüm dünya basınının satır başlarına tekrar yükseldi. Bu seferki hedef ise Mitsubishi. Alman makamlar tarafından gerçekleştirilen iddianame kapsamında, Japonya merkezli şirketin dizel motorlarında testleri yanıltıcı cihaz kullanıldığı vurgulanıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mitsubishi şimdilik sessiz

Otomobillerindeki karbon emisyon oranlarında kasıtlı hile yaptığı söylenen Mitsubishi’nin kullandığı yönteme ise aslında çok uzak değiliz. Testlerde gerçek salınım değerini gizleyecek yazılımın odağında dönen bu tarz uygulamalar geçmişte milyar dolarla telaffuz edilen cezalara sebebiyet verdi. Alman makamların markanın resmi kaynaklarını bilgilendirdiği soruşturmanın seyri için Japonya’daki genel merkezin şimdilik soruları cevapsız bıraktığını görüyoruz. Araştırma kapsamına alınan motorlar ise 1,6 ve 2,2 litrelik hacimler üzerine şekilleniyor. 2014 model yılı ve sonrası için Euro 5-Euro 6 standartlarında olan bu ünitelerin kullanıldığı modellerde geri çağırma hamlelerini de önümüzdeki süreçte görebiliriz. Gelişmeler LOG.com.tr’de olacak.

İlgili video

2020 Pajero Sport