reklamı kapat

POPÜLER

Bir devrin sonu; Smart için yolu sonu gözüktü

Alman otomobil devi Daimler AG‘ye bağlı Smart için Mercedes-Benz resmi bir açıklama yaptı.

Mercedes-Benz resmi açıklamasına göre, sadece elektrikli araçların satışına odaklanmış olan markanın ABD ve Kanada’daki satışların gidişatının iyi olmaması nedeniyle 2020 yılında Smart Fortwo modelinin satışını durduracağını açıkladı. Firma hem benzinli hem de elektrikle çalışan ForTwo sahiplerine hizmet ve parçalar sunmaya devam edecek.

Daimler’den bir sözcü yaptığı açıklamada, ABD ve Kanada’da azalan mikro otomobil pazarından ve düşük hacimli bu modeller için yüksek maliyetlerinin altını çizerek Smart araçların yeterince kar getirmiyor oluşunun durdurulmasında önemli bir karar olduğunu aktardı.

Smart modellerine ilgi azaldı

ABD‘de yükselen elektrikli araç trendinin Smart‘ları tercih edilebilirlik açısından oldukça düşük kalmasına neden oldu. Çünkü Smart araçlar oldukça hızlı, küçük olduğu için manevra kabiliyeti yüksek ancak elektrikli araçların domine ettiği bu pazarda küçük araçlar revaçta değiller. Bu kararın ardında Mercedes‘in, Kuzey Amerika elektrikli araç stratejisini yeni EQ markasına odaklayacak olmasının yattığını düşünmek yanlış olmaz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daimler yönetim kurulu üyesi ve Mercedes-Benz Otomobil pazarlaması ve satışından sorumlu Britta Seeger, MotorTrnd’e ABD’de Smart’ın geleceğine ilişkin bir kararın verildiğini söyledi.

Daimler, oldukça kıymetli bir pazar olan Çin’e üretim ve satış alanında odaklanacak. Otomobil üreticisi geçen ay 2022’de Çin‘de yeni nesil mikro araçlar için  Geely ortaklığı bile kurdu. Anlaşmanın detayları henüz netleşmemiş olsa da, ABD pazarından Çin pazarına yatırım yapmaya geçecek olan firmanın sonraki hamlesi merakla bekleniyor. Bu yeni anlaşmanın önemli bir detayı ise araçların B segmentine de genişleyecek olması.

İlginizi çekebilir

Şık tasarım performans ile birleşti; karşınızda 2020 Mercedes-AMG CLA 35