reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes ve Volvo ortaklığından doğabilecek motor paylaşımı iddiasıyla yeni bir süreç başlayabilir

Dış basında büyük yankı bulan iddialar içerisinde Mercedes, Volvo ve Geely’nin farklı hamleleri konuşuluyor. Bu da bizleri hareketli günlerin beklediğine işaret.

Çin’in önemli markalarından bir tanesi olan Geely‘nin geçtiğimiz yıllarda Volvo‘yu satın almasıyla birlikte her iki taraf için de olumlu bir süreç başladı. Volvo cephesine, üretim adedinde artışlar ve daha fazla pazara hitap edebilme üzerine yeni bir strateji olarak dönen bu satın alma Geely’e ise altyapı ve mühendislik olarak yaradı. Son olarak 2017 yılı içerisinde Lynk & Co adıyla yepyeni bir marka kuran bu ortaklık, kullanıcılara son derece iddialı bir ürün yelpazesi sunma konusunda çalışmalarına devam ediyor.

Volvo satın almasının ardından 2018 yılına da bir hayli aktif giren Geely büyümesini yeni bir satın alma ile devam ettirmek istiyordu. İlk başlarda dedikodular üzerinden şekillenen isimler arasından belki de en önemlisi olan Mercedes-Daimler ile anlaşma gerçekleştirildi. Şubat ayı içerisinde duyurusu yapılan bu anlaşmayla Daimler‘in yüzde 9,69‘luk hissesini satın alan Geely, aradan geçen kısa sürenin ardından ortaklık hamlelerine başlamış gibi gözüküyor. Dış basında önemli kaynakların dile getirdiği iddialar Mercedes ile Volvo arasında önemli bir paylaşımın gerçekleşebileceğine işaret etmekte.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İki ciddi iddia var

Konuyla ilgili ilk gelen bilgilere göre satın almanın ardından Geely tarafından atılmak istenen bu motor paylaşım hamlesine Mercedes pek sıcak bakmıyor. Daimler içerisinden gelen; “Mantıklı olarak, bu ortaklıkta karşılıklı kazanç sağlanacak hamlelerin atılmasını isteriz. Volvo ve Geely’ye Mercedes teknolojisi sunmak pek de karşılıklı yarar sağlayacak durum sayılmaz.” açıklama da durum üzerinde henüz net bir kanıya varılamadığının en önemli göstergesi. Lakin anlaşma sağlanırsa Mercedes motorlarını Volvo modellerinde görme olasılığımız oldukça yüksek. Tabi ki işin bir de elektrikli otomobil kısmı var. Beklentilerin bir kısmı da tam da bu yöne doğru şekilleniyor. Üretilecek elektrikli araçlar için yeni platform ve batarya gibi temel parçalar bu konuda gerçekleşmesi muhtemel kollardan bir tanesi.

Tüm bunların yanı sıra ortada altı çizilmesi gereken ilginç bir kulis haberi daha söz konusu. Buna göre, eğer Mercedes ile potansiyel bir paylaşım düşünülecekse, Volvo’nun hisselerinden bir kısmı Daimler’e verilebilir. Bu da halihazırda Geely’nin sahip olduğu Volvo’dan bir payın Mercedes’e gidebileceğine işaret elbette. Resmi kaynakların şimdilik spekülasyon olarak yorumlayarak detaylı bir açıklama yapmaktan kaçındığı sürecin sonunda ne olacağını hep birlikte göreceğiz.