reklamı kapat

POPÜLER

Volvo

Volvo ve Geely’den otomobil geleceğine şekil verecek hazırlık

Ortaklık süreçlerinde 10 yılı geride bırakmaya hazırlanan Volvo ve Geeely, otomobil endüstrisinin son dönemlerdeki ortaklık adımını başka noktaya taşıyabilir.

2010 yılında gerçekleştirdiği Volvo satın almasıyla birlikte çift taraflı ivme yakalayan Geely’nin, sonraki süreçte Lotus ve Proton’u da da bünyesine katan Çinli şirket, şu sıralarda elektrik konusunda da adında söz ettirmeye başladı. Volvo ile Lynk&Co isimli yeni bir marka oluşumunu da tamamlayan Çinli grup bu ortaklığı bambaşka bir noktaya taşımaya hazırlanıyor. Küresel otomobil pazarında gelinen noktada maliyetlerin en aza indirgenmesi adına zaruri hale gelen ortaklık hamlelerine benzer olarak planlanan yeni süreçte, ikilinin tek bir grup olarak yola devam etmesi gündemde.

Volvo ve Geely

Tek bir küresel grupta birleşmenin endüstrisinin devam eden dönüşümünde büyük bir avantaj olduğuna inanan ikili, resmi adımların atılmasıyla birlikte projeleri hızlandırma konusunda elini büyük oranda rahatlatmak istiyor. Her ne kadar ortak olarak kayda geçseler de operasyonlarının büyük bir bölümünü kendi içlerinde yürüten markalar, prosedür süreçlerini ortadan kaldırarak yola devam edecek. Halihazırda değerlendirme aşamasında olan adımlarla ilgili açıklamalarda bulunan Geely başkanı Li Shufu; “Her bir marka kendi içerisinde seyrettiği rekabet limitlerini sürdürmeye devam edecek. Bu hamlenin grup içindeki teknik süreçlerin dışında ikili ilişkileri de güçlendireceğine inanıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İkili arasında halihazırda CMA ve SPA platformlarının yanında motor teknolojilerini paylaşıldığını biliyoruz. Ortaklıkla birlikte ise Geely’nin Avrupa’daki genişletme hazırlıkları hızlanma potansiyeline sahipken, Volvo da Geely’nin Çin fabrikalarındaki ekstra üretim kapasitesine erişim sağlayabilecek.

İlginizi çekebilir

XC40 Recharge