reklamı kapat

POPÜLER

Sürpriz ortaklık gelişmesi; Toyota ve Geely gelecek için masada!

Volvo’yu satın almasının ardından kısa sürede gözle görüşür şekilde ivmelendiren Geely, şimdi de Toyota gibi önemli bir isimle ortaklık için masada.

Otomobil teknolojilerinin özellikle makine ve yapı bazında bir değişime uğraması, bizleri aklımıza gelmeyecek isimlerin bir arada olduğu ortaklara çıkartabiliyor. Özellikle Japonya merkezli üreticilerin hidrojen yakıt ve elektrikli otomobil gibi noktalar için el sıkışmaları önümüzdeki süreçte göreceğimiz ortak kazancın da bir habercisi. Bu konuyla ilgili bir dedikodunun da ötesinde gelen bilgiler bu zamana kadarki en ciddi birlikteliklerden birisinin doğabileceğini gösteriyor. Toyota ve Geely gibi üretim bazında zirveye oynayan iki ismi masada bir araya getiren anlaşmanın temelinde motor teknolojileri var. Her ne kadar henüz anlaşma gerçekleşmese de şimdiden bazı düşünceler ortaya atılmaya başlandı bile.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Karar henüz net değil

Japon üreticinin resmi kaynaklarından doğrulamasını gerçekleştirdiği görüşmelerin detayları şu aşamada netlik kazanmış değil. Elimizde olan en net parça ise anlaşmanın gerçekleşmesi olasılığıyla birlikte bizleri ilk aşamada hibrit motorların ortak geliştirme süreci bekliyor. Toyota kaynaklı açıklamada; “Şirketimiz, elektrifikasyon teknolojileri alanı için planlanan süreçleri açık politika ile yürütmektedir. Geely ile içerisinde bulunduğumuz görüşmelerde de bu açık politika temel almakta.” gibi çok fazla ipucu vermekten kaçınan cümlelere yer verildiğini görüyoruz. Geely cephesi ise şimdilik herhangi bir açıklama yapmaktan kaçınıyor.

Bu süreç her ne kadar Toyota-Geely arasında görünse de, Çinli markanın Volvo ve Polestar markasına sahip olduğunu da hatırlamakta fayda var. Volvo ile birlikte elektrik geleceğini de içerisine alan Lynk & Co markasının kurulması da bu alandaki ciddi ve atlanmaması gereken noktalardan birisi. Dünyanın en büyük otomobil pazarlarından birisinin içerisinde bulunan Geely’nin Toyota ile gerçekleşmesi gündemde olan bu anlaşmayla birlikte bizleri ciddi anlamda geniş kapsamlı bir süreç bekleyeceği de aşikar. Özellikle Geely’nin Lotus ve Proton gibi diğer önemli markalara da sahip olduğunu düşündüğümüzde. Önümüzdeki günlerde olumlu veya olumsuz yönde sonuçlanmasını beklediğimiz gelişmeleri LOG.com.tr üzerinden takip edebilirsiniz.

Ortaklığın gerçekleşmesi en çok hangi tarafa yarar?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...