reklamı kapat

POPÜLER

Apple Music

Apple Music en büyük problemini çözdü

Apple Music, kullanıcı deneyimi açısından can sıkıcı tasarım problemlerinden birini nihayet çözdü.

Çevrim içi uygulama veya servislerin kullanımında, kullanıcı tarafındaki en önemli detaylardan biri sunulan arayüz tasarımı. Kullanıcı deneyimini en iyi seviyeye çıkarması gereken bu tasarım ne kadar iyiyse, kullanıcıların da uygulamayı kullanma sıklığı artıyor. Özellikle rekabetçi uygulamalarda arayüz tasarımı daha da önemli hale geliyor. Çünkü çok daha basit bir kullanım sunan ikinci bir alternatif varsa kimse karmaşık arayüze sahip uygulamayı tercih etmiyor. Apple da Apple Music servisi için nihayet o karmaşayı giderecek adımı attı. Spotify ile dişli bir rekabet içinde olan serviste artık aradığınızı bulmak çok daha kolay.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daha düzenli

Müzik servislerinde kullanıcılar arama yaptıklarında doğal olarak aradıkları albüm veya şarkının en üstte yer almasını istiyor. Spotify bunun için “popüler sonuçlar” arayüzünü tercih ediyor. Yani bir şarkıcı veya şarkı aradığınızda en popüler 3-4 şarkı hemen önünüze listeleniyor. Aradıklarınız bu değilse o zaman biraz daha alt satırlara bakmak gerekiyor. Apple Music’te ise arama yapıldğında tüm singlelar, koleksiyonlar, stüdyo albümleri aynı yerde karmakarışık bir düzende yer alıyordu. Spesifik bir albüm için biraz araştırma gerekiyordu.

Şimdi ise stüdyo albümleri artık kendi özel paneline sahip. Aynı zamanda Canlı Albümler, Single’lar ve EP’ler gibi yardımcı başka paneller de bulunuyor. Bir de Önemli Albümler isimli yeni bir panel daha uygulamaya eklenmiş durumda. Burada da şarkıcıların en çok öne çıkan işleri toplanıyor.

Daha derli toplu ve kullanımı kolay hale gelen Apple Music, kullanıcı deneyimini de böylelikle artırmış oluyor.

İlginizi çekebilir

HomePod tanıtımı