reklamı kapat

POPÜLER

Apple Watch

Apple Watch’un tartışmasız liderliğini yıkmaya yaklaşan Çinli dev

Geçtiğimiz yıla göre satışları artan akıllı saat pazarında kullanıcılar farklı bütçelere uygun pek çok alternatif bulabiliyor. Ancak bu pazarın lider ismi belli: Apple Watch.

2018’in ikinci çeyrek akıllı saat sevkiyat sonuçları pazardaki büyümeyi ortaya koyuyor. 27,9 milyon birime ulaşan sevkiyat sayısıyla beraber yıldan yıla büyümesini yüzde 5,5 ile kapatan akıllı saat pazarında lider isim ise Apple Watch oluyor. Apple’ın son sızıntılarıyla beraber önümüzdeki günlerde yeni saatini tanıtacağını da hatırlatalım. Yuvarlak kadran yerine yumuşak köşe bitirişlerine sahip kare gövde ile gelen saat özellikle aktivite takibi ve uygulama desteği konusunda kullanıcıları cezbediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi, Apple’ın ensesinde

IDC’nin hazırladığı rapora baktığımızda Apple Watch, 2018 ikinci çeyrekte 4,7 milyon saat sevkiyatı gerçekleştirmiş. Bu da firmayı akıllı saat pazarında yüzde 17‘lik payla birinci sıraya oturtuyor. Firmanın en büyük rakibi ise ne Fitbit ne Huawei. Apple’ın hemen arkasında 4,2 milyon saat sevkiyatı ve yüzde 15,1‘lik pazar payı ile Xiaomi var. Uygun fiyatlı ürünleriyle öne çıkan Xiaomi, premium deneyimden ziyade ulaşılabilirliği hedefliyor. Bu da onu pek çok kullanıcı için daha cazip kılıyor. Kalan markalar ise ikiliye yakın bile değil. Bu alanda gerçekten en çok çabalayanlardan biri olan Fitbit, 2,7 milyon ile pazarın yüzde 9,5’ine hakimken; Huawei yüzde 1,8 ile yüzde 6,5’ini elinde tutuyor. Beşinci sırada ise Garmin 1,5 milyon ile pazarın yüzde 5,3’ünü oluşturuyor. Yayınlanan rapora buradan ulaşabilirsiniz.