reklamı kapat

POPÜLER

Lynk & Co 01

Lynk & Co 01 Avrupa’da; Volvo ortaklıklı model otomobil sahibi olmak istemeyenleri hedefliyor

Avrupa operasyonunun kiralama yöntemini öne çıkarttığı Lynk & Co 01, 2022 yılının en merak edilen performanslarından birisini sergileyecek.

Geely’nin Volvo’yu satın almasıyla birlikte her iki taraf için de kazançlı olan girişimler hayatımıza girmeye başladı. Kullanıcılar için yeni ulaşım çözümleri ve marka oluşumlarıyla tanıştığımız sürecin en öne çıkan tarafıysa Lynk & Co. Uzak Doğu merkezli olarak oluşturulan ürün gamında kısa sürede önemli rakamlar yakalamayı başaran markanın Avrupa’ya getirileceğine dair ilk bilgileri 2020 yılı içerisinde almıştık. Volvo altyapısı üzerine geliştirilmesinin yanında tasarımıyla sektördeki tüm modellerden ayrılmayı başaran ürün gamının bu pazardaki ilk temsilcisi ise planlandığı gibi “01” olacak. 2022 model yılıyla birlikte Almanya merkezli olarak Avrupa satışlarına başlanacak olan Lynk & Co 01, daha çok araç sahibi olmak istemeyenleri kendisine çekecek. Aylık kiralama sistemiyle pazara giriş yapacak olan 01 ile birlikte markanın kullanıcı tarafındaki bilinirliğinin de artması bekleniyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lynk & Co 01 teknik özellikleri

Otomotiv endüstrisinde son birkaç yılda yaşanan tedarik sıkıntılarına paralel olarak hammadde fiyatlarındaki artış dikkat çekiyor. Üretim maliyetlerine doğrudan yansıyan bu gelişmelerin son kullanıcıları etkilemesi de kaçınılmaz durumda. Nitekim markaların yeni model yıllı araçlar için açıkladığı fiyatlardaki artışların da gözden kaçması pek mümkün değil. Kullanıcı tarafında bir araç sahip olmanın zorlaşması da, aidiyet yerine kısa veya uzun vadeli kiralama tercihlerini daha mantıklı kılıyor. Lynk & Co cephesinin bu gelişmeleri yakından takip ederek 01’i kiralama üzerine Avrupa’da kurması da bu noktada bizce fazlasıyla akıllıca.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Almanya’da 500 euroluk aylık kiralama (1.250 kilometrelik kullanım limitli) ile tercih edilebilecek olan model için satın alma opsiyonu da elbette mümkün. Mild-hybrid ve şarj edilebilir hibrit olmak üzere iki farklı motor kombinasyonuyla tercih edilebilecek olan Lynk & Co 01’in bu versiyonları için fiyatlar sırasıyla 35.000 euro ve 42.000 euro şeklinde. Marka tarafından gelen resmi açıklamada şimdiden 30 bin adetlik sipariş olduğunu görüyoruz. 2022 içerisinde 9 bin adetlik teslimat yapmayı planlayan Lynk & Co Avrupa operasyonu, araçların ithalatını 500’er adet şekilde gerçekleştiriyor. Peugeot 3008, Nissan Qashqai ve Volkswagen Tiguan gibi isimlere doğrudan bir alternatif olacak modelin bu noktada zorlu bir sınavı olacağını da söylemek mümkün. Modelle ilgili fiyatlarla birlikte üretim konusunda da gelişmeler yaşandı. Avrupa’da satışa sunulacak olan araçların üretimi için altyapı kardeşi konumunda olan Volvo’nun Belçika’daki fabrikası ilk aşamada planlamada karşımıza çıkmıştı. Süreç içerisinde XC40 tarafında yaşanan yoğun ilgi sebebiyle fabrikanın tam kapasite çalışması, 01’in üretiminin Avrupa’da gerçekleştirilme planlarını da bir süre askıya aldırmış görünüyor. Bu sebeple araçların tamamı Çin’den ithal edilecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

XC40’ta kullanan CMA mimarisi üzerine geliştirilen 01’in ilk seçeneği başlangıç jeneratörü temelli hibrit olacak. 1,5 litrelik üç silindirli ve elektrik kombinasyonunun kombin edildiği bu sistemde aracın 200 beygirlik güçle sokaklara çıktığını göreceğiz. Kablo ile şarj edilebilir hibrit tarafında ise elektrik sisteminin getirdiği daha yüksek değerlerle birlikte ortaya 260 beygire yaklaşan bir değer çıkıyor. Lynk & Co 01’in XC40’a göre öne çıkan avantajlarından biri ise elektrikli sürüş menzili. Altyapıda daha yüksek kapasiteli bataryanın kullanılmasının getirisi olarak, XC40’daki 45 kilometrelik menzil burada 70 kilometreye kadar esneyebiliyor. Tasarım nitelikleri sayesinde arka yolcular için XC40’tan biraz daha iyi bir diz mesafesi sunabilen 01’in pazarda nasıl bir yer kapacağı bizim 2022’de en merak ettiğimiz hikayelerden olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili video

Elektrikli Nissan Ariya