reklamı kapat

POPÜLER

Skoda Citigo iV

265 kilometrelik menziliyle markasının ilk elektrikli otomobili Skoda Citigo iV

İçerisinde yer aldığı sınıf düşünüldüğünde gayet yeterli özelliklere sahip olan Skoda Citigo iV, elektrik deneyimi için güzel bir başlangıç olabilir.

D segmentindeki amiral gemisi Superb için pek çok ilki içerisinde barındıran bir paket hazırlayan Skoda, Slovakya’da kendi tarihi için çok dana önemli bir adım gerçekleştirdi. Tasarım çizimleri üzerinden bir süredir üzerinde beklentilerin yoğunlaşmaya başladığı marka tarihinin ilk elektrikli otomobili, artık merak edilen tüm detaylarıyla karşımıza duruyor. Skoda Citigo iV adıyla ürün gamına dahil olacak model aslında kendinden sonra gelecek olan akının ilk habercisi niteliğinde. 2020 itibarıyla çok daha üst seviye elektrikli otomobilleri kullanıcılarla buluşturacak olan Çek üretici, Citigo iV ile bir anlamda lastiklerini ısıtıyor. Lakin bu ilk adımın küçümsenmemesi gerektiği, 265 kilometrelik menzil değeri üzerinden unutulmamalı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rakamlarla Skoda Citigo iV

iV modeli aslında halihazırda satışa sunulan içten yanmalı versiyon üzerine ortaya çıkmış bir otomobil. Genel itibarıyla karakteristik farklar barındıran aracın şüphesiz en merak edilen yeteneği vadettiği rakamsal veriler. Araçta kullanılan elektrik motoru 82 beygir ve 210 Nm tork gibi A sınıfı bir model için yeterli nitelikte güç üretiyor. Bu motorun performans rakamları ise 12,5 saniye 0-100 ve 130 km/s maksimum sürat rakamlarının elde edilmesine olanak tanıyor. Citigo iV’ye 265 kilometre menzil değeri veren 36,8 kWh’lık lityum iyon batarya, hızlı şarj kaynağı üzerinden 1 saatte yüzde 80 doluluğa çekilebiliyor. 7,2 kW‘lık özel şarj noktası üzerinden ise yaklaşık 4 saate bu seviyeye erişmem mümkün. Ben aracımı evimde şarj etmek istiyorum diyenler ise 2,3 kW’lık kaynak üzerinden 12,5 saatte bu işlemi gerçekleştirebiliyor. Skoda Citigo iV, Ambition ve Style olmak üzere iki farklı donanım paketiyle satın alınabiliyor. Versiyonlara göre değişmekle birlikte; LED ışıklandırmalar, elektrikli ön camlar, deri döşeme, ısıtmalı aynalar, elektronik klima ve şerit takip asistanı gibi özellikleri beraberinde getirecek olan Citigo iV bu yıl içerisinde üretim bandındaki yerini alacak.

İlginizi çekebilir

Skoda Kosmiq