reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones

Game of Thrones yazarından diziye senaryo eleştirisi

Game of Thrones yazarı George R.R. Martin, diziyle ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Yazar 8. sezonuyla televizyonlara veda eden dizi için alınan kararları üstü kapalı bir şekilde eleştiriyor.

Game of Thrones 8. sezon ile televizyonlara veda ederken 5. sezondan sonra da kitapların hayli önüne geçmişti. George R.R. Martin bu konuyla ilgili geçmişte pek çok açıklama yapmış ve o dönem 6. kitabı yazmak ve dizinin önünde olabilmek için büyük bir stres altına girdiğini kaydetmişti. Bu stresli dönemde istediği performansı yakalayamayan Martin, dizi finalinin ardından ise adeta “özgürce çalışabildiğini” açıklamış ve omuzlarındaki büyük yükün kalktığını belirtmişti. Seriyi yazmayı tamamlayacağını hep dile getiren Martin şimdilerde yaptığı yeni açıklamada dizinin onu geçeceğini hiç tahmin etmediğini kaydediyor ve küçük bir senaryo eleştirisinde bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Game of Thrones dizisi bazı karakterleri atlıyor

Martin açıklamasında şu sözlere yer veriyor: “Dizi bitmiş olabilir ancak ben daha bitirmedim. Dizi benim önüme geçeli yıllar oluyor ki bunun olabileceğini hiç düşünmemiştim. Ancak dizi benim yazmaya devam ettiğim bazı belirli karakterleri ve alt konuları hikayeye dahil etmemeye karar verdi. Bir açıdan işlerin daha hızlı gitmesini sağladılar. Bu da onları benim önüme geçirdi. Ben hala çalışıyorum. Hala Westeros’tayım.

Martin’in hikayesindeki pek çok yan karakter dizide yer almıyor ya da alsa dahi Martin’in işlediği şekilde işlenmiyor. Buna en iyi örneklerden biri doğrudan Sansa Stark’ın hikayesi aslında. Kitaplarda Ramsay Bolton Sansa ile evlenmiyor bunun yerine Sansa’nın Kışyarı’ndaki çocukluk arkadaşı Jeyne Poole’u Arya olarak tanıtıp onunla evleniyor. Theon’un hikayesi de Sansa ile değil Jeyne ile ilerliyor.

Martin aynı röportajda kitabının finalini 1993’ten beri bildiğini kaydediyor. Hikayeyi kendi planladığı şekilde anlatmaya devam edeceğini belirten yazar, Game of Thrones serisi için “Benim hayatımı değiştirdi.” demeyi de ihmal etmiyor.

İlginizi çekebilir

Netflix’in Eylül 2019 ajandası