reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX, Crew Dragon uzay turizmi

SpaceX’in uzay turizmine başlayacağı tarih belli oldu

Özel uzay şirketi SpaceX, uzay turizmi konusunu aktif olarak değerlendiren firmalar arasında. Peki ilk adımlar tam olarak ne zaman atılacak?

SpaceX, biliyorsunuz şimdiye kadar hiç insanlı bir uzay görevi gerçekleştirmedi. Elon Musk bunu değiştirmek ve Amerika Birleşik Devletleri’nin bu konudaki Rusya bağımlılığını ortadan kaldırmak istiyor. Firma her şey yolunda giderse önümüzdeki aylarda Crew Dragon uzay aracı ile ISS’e astronot çıkarmayı hesaplıyor. Ancak bu firmanın uzaya insan götürme konusunda ilk amacı / adımı konumunda yer alıyor. Firma uzay turizmi konusunda da bir adım atmak istiyor. İşte bu adım özel uzay şirketi Axiom ile yapılan ortaklığa göre 2021’in ikinci yarısında atılacak gibi görünüyor. Axiom çalışanları ve üç adet aşırı zengin turisti Crew Dragon uzay aracı ile ISS’e çıkaracak denilen SpaceX, yeni dönemin beklenende daha yakın olduğunu gözler önüne seriyor. Bir zamanlar yapılamaz denilenler ciddi olarak kapıda bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX, Crew Dragon ile çok ciddi testler gerçekleştiriyor

Üzerinde son güvenlik testleri devam eden ve son çıkışa hazırlanan Crew Dragon, firmanın NASA‘dan sürekli olarak gelir elde edebileceği en önemli çalışmaları arasında yer alıyor. Axiom ile kurulan ortaklıktan SpaceX’in ciddi pazar kazanması bekleniyor. Çünkü her bir turistin tam 55 milyon dolara ödeyeceği ve üç koltuktan birisinin şimdiden satıldığı aktarılıyor. Axiom için yapılacak uzaya yönelik turistik gezisinin 10 gün süreceği de gelen bilgiler arasında. NASA’nın ISS’de bir gecelik konaklama içinse 35 bin dolar istediği bilinenler arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Hyundai’nin gelecekten gelmiş gibi görünen modeli