reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5 öncesi önemli PlayStation 4 başarısı

PlayStation 5 öncesi önemli PlayStation 4 başarısı

Sony, PlayStation 5 için çalışmalarını sürdürürken PlayStation 4 modelinden de iyi şekilde satmaya devam ediyor. İşte açıklanan son rakamlar;

Sony PlayStation 4, biliyorsunuz çok zama çok uzun süredir hayatımızda bulunuyor. Açıklanan son rakamlara göreyse konsolun toplam satış rakamı 110 milyon üniteye oldukça yaklaşmış durumda. Şu an Sony’nin toplam 108 milyon adet PlayStation 4 satışı yaptığı aktarılıyor. 2019’un son çeyreğinde şaşırtıcı şekilde 6,1 milyon adet PS4 sevkiyatı yapan firma, bu konuda geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla düşüş yaşıyor ancak yine de PlayStation 5 geldiği göz önüne alındığı zaman hatırı sayılır rakamlara ulaşmayı sürdürüyor. 103 milyon ulaştığı zaman orijinal PlayStation’ı ve Nintendo Wii‘yi geride bırakan PS4, şu an tüm zamanların en çok satan ikinci oyun konsolu konumunda yer alıyor. Yeni ulaşılan 108 milyona rağmen PS4, tam 155 milyon kadar satan PlayStation 2’nin ise halen oldukça gerisinde yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 4’ün yerini alacak PlayStation 5 için kısa bir özet geçersek

Sızan bilgilere tekrar bakarsak konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine de çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği dikkat çeken detayları arasında yer alan konsolun, ses konusunda da ciddi yenilikler getireceği belirtiliyor. Bunun için konsolda özel bir AMD ses çipinin yer aldığı söyleniyor. PlayStation 4’ten tam 4 kat daha güçlü olduğu belirtilen sürüm, grafik gücü açısından Nvidia GeForce RTX 2070 ile benzer düzeyde bulunuyor.

Konsolun kontrolcüsü Dualshock 5 hakkında ise Sony “haptic feedback” ile çok daha iyi geri bildirimler sunacak diyor. Yeni kolda en ufak detayların dahi titreşim üstünden hissedilebileceği söyleniyor. Ayrıca kontrolcüde R2 ve L2 tetik tuşlarının adaptif olacağı da resmi açıklamalar arasında. Söylendiği kadarıyla oyun geliştiricilerinin bu tetik tuşlarının direncini duruma göre değiştirebilecekleri bir altyapı kuruluyor.

İlginizi Çekebilir

Oyun dünyasının geleceğinde fiziksel konsollar yer almıyor