reklamı kapat

POPÜLER

zoom

Son günlerde patlama yapan servis Zoom ve ciddi güvenlik sıkıntıları!

Koronavirüs nedeniyle dünya genelinde milyonlarca insan evden çalışmaya başladı. İşte bu dönemde en çok kullanılan servis Zoom oldu.

Zoom, son günlerin açık ara en popüler uygulaması konumunda yer alıyor. Kişilerin grup halinde görüntülü görüşme yapmasına imkan tanıyan servisin mobil uygulamaları, şu an birçok bölgede iOS ve Android tarafının liderliğini almış durumda. Bir anda kullanıcı sayısı inanılmaz oranda artan servis, normal işletmeler yanında resmi kurumlar tarafından da kullanılmaya başlandı. Genel olarak iyi çalışan ve kullanıcıları memnun eden servisin, buna karşın ciddi gündem olan güvenlik açıklarına / ihlallerine sahip olduğu ortaya çıktı. Türkiye’de de aktif olarak kullanılan uygulamanın ilk olarak iOS sürümüyle kullanıcı bilgilerini Facebook’a sızdırdığı ortaya çıkmıştı. Daha sonra firma bunu değiştirmek adına uygulamayı güncellemek zorunda kaldı. Bundan sonra ise Zoom’da uçtan uca güvenlik sunuluyor denilmesine rağmen sunulmadığı bulundu. Bu da ciddi bir sorundu. Ayrıca Zoom’un bazı kullanıcı bilgilerini hatta fotoğraflarını kişi yönetim sistemi nedeniyle kasıtlı olmasa da başkalarına sızdırdığı ortaya çıktı. Şirket ayrıca servisi geliştirmek adına birçok veriyi topladığını (IP adresi, işletim sistemi vb.) da aktardı. Bu da tepki çeken detaylardandı. Ayrıca Zoom tarafından kullanılan ID sisteminin de basit olmasıyla bir güvenlik riski oluşturduğu ve görüşmelere izinsiz girişlerin önünü açtığı aktarıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Zoom güvenlik ve gizlilik konusunda çok büyük tepki çekiyor

Çin merkezli çok fazla çalışana sahip olması da güvenlik konusunda endişe verici olarak nitelendirilen Zoom, buna karşın sürekli olarak gündeme gelmesiyle kullanıcı sayısını artırıyor. Kullandığımız birçok servis hali hazırda yüzde 100 güvenli değil. Ancak yine de en azından şu aşamada bu uygulama / servis özelinde dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü bazı açıklar ancak uygulama çok popüler hale gelince bulunabiliyor.

İlginizi Çekebilir

OPPO’nun ilginç 1 Nisan şakası