reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink uzaydan internet

Uzaydan internet SpaceX Starlink için güncel rakamlar geldi

SpaceX, kurulan uzaydan internet projesi Starlink için başarılı kalkışlara devam ediyor ve bu sayede sistem büyümeyi sürdürüyor.

SpaceX, yukarıda da dediğimiz gibi Falcon 9 rokete yüklediği Starlink uydularını alçak dünya yörüngesine göndermeye devam ediyor. Sürekli yapılan kalkışlarla beraber yörüngedeki operasyonel Starlink uydu sayısı 1.800‘e ulaşmış durumda.

Servis hakkında zaman zaman önemli bilgiler de gelmeyi sürdürüyor. Örneğin en son SpaceX ve Tesla CEO’su Elon Musk bir açıklama yapmış, Starlink kullanıcı sayısının önümüzdeki 12 ay içerisinde 500 bini geçeceğini belirtmişti.

Musk’ın o zaman yaptı açıklamada sistemin 12 farklı ülkede çalıştığı ve 69 binden fazla aktif kullanıcısının bulunduğu ortaya çıkmıştı. Şimdi gelen bilgilere göreyse servisin kullanıcı sayısı net olarak tam 90 bini geride bıraktı.

Sistem için ilk yapılan açıklamalarda eylül ayında global olarak hemen her yeri kapsama alanına alacak detayı ses getirmişti. Daha sonra konuşan Elon Musk ise dünyanın hemen hemen bütün bölümlerine ağustos itibarıyla internet vermeyi hedeflediklerini açıklamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX Starlink projesi için mevcut hızlar ne durumda?

Servis şu an destekli birçok yerde beta olarak kullanılabiliyor. Aylık 99 dolarlık fiyatı bulunan beta sürecine giren kişilerin şu an 100 Mbps download ve 20 Mbps upload hızlarına ulaştığı aktarılıyor.

Yine söylendiği kadarıyla servis şu an 31 ms altında gecikme ile görev yapıyor. Starlink bağlantısı için kişilerin yukarıdaki anten sistemine sahip olması gerekiyor. Bu donanım 499 dolarlık bir masraf çıkarıyor.

İlginizi Çekebilir

Xbox tarafından gelen yeni oyuncu kulaklığı