reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink LOG Tasarım

Elon Musk, güncel SpaceX Starlink kullanıcı sayısını açıkladı

Elon Musk, Twitter üzerinden uzaydan internet sunan hizmet SpaceX Starlink için güncel kullanıcı sayısını açıkladı.

SpaceX, en son Falcon 9 rokete yüklediği 49 Starlink uydusunu alçak dünya yörüngesine çıkarması ile ses getirmişti. Ancak bu başarıya gölge düşmüş, bu uydulardan sadece 9 tanesi hayatta kalabilmişti. Yaşanan jeomanyetik fırtına nedeniyle 40 uydunun yörüngede kalamadığı ve atmosfere giriş üzerinden yanarak kullanılmaz hale geldiği açıklanmıştı. Bugün ise CEO Elon Musk tarafından yapılan açıklama ses getirdi.

Musk’a göre Starlink için güncel kullanıcı sayısı 250 bini geride bıraktı. Aktarıldığı kadarıyla bu rakama 25 farklı ülke üzerinden ulaşıldı. Halen birçok pazarda aktif olarak kullanılamayan servis, 2022’de yeni kalkışlar ile daha büyük hale getirilecek ve gün geçtikçe her ülkeyi rahat şekilde kapsar haline gelecek.

Bu arada geçtiğimiz haftalar SpaceX Starlink servisi için yeni bir paket de duyurulmuştu. Servis normalde aylık 99 dolarlık bir fiyata sahip. Uzaydan internete bağlanabilmek için ayrıca 499 dolarlık bir donanım harcaması (Anten, özel router vb.) yapmanız gerekiyor. Bu pakette 50 Mbps ila 250 Mbps arasında bir hız alınabiliyor ve burada 20-40 ms arası gecikme sunuluyor.

Starlink Premium paketi ise kişilere aylık 500 dolara 150 Mbps ila 500 Mbps arasında bir hız sağlıyor. Bu yüksek hız için özel bir anten gerekiyor ve bu anten ile diğer donanımlar için tek seferlik 2.500 dolarlık harcama yapılması zorunlu durumda.

İlginizi Çekebilir: OPPO’nun hazırladığı ilginç telefon konsepti