reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink LOG Tasarım

SpaceX Starlink için testler üzerinden güncel hız verileri açıklandı

Uzaydan internet sunan SpaceX Starlink hizmeti için testler üzerinden güncel ortalama hız verileri açıklandı. İşte oluşan son durum;

Advertisement

SpaceX Starlink için Falcon 9’a yüklenen uydular alçak dünya yörüngesine gönderilmeye devam ediliyor. Yani sürekli olarak büyüyen servis, CEO Elon Musk tarafından yapılan en son açıklamaya göre 250 bin güncel kullanıcı sayısını geride bırakmış durumda. Halen birçok pazarda aktif olarak kullanılamayan servis, bugün Ookla’dan gelen Speedtest merkezli veriler ile gündemde. Bu ABD özelinde paylaşılan verilere göre Starlink’in 2021’in son çeyreğindeki ortalama download hızı 104 Mbps seviyesinde yer alıyor. Upload hızı 12 Mbps, gecikme ise 40 ms seviyesinde karşımıza çıkıyor. Bu hızlar ile Viasat ve HughesNet gibi rakiplerini çok ciddi şekilde geride bırakan Starlink, ABD özelinde sabit internet hız ortalamasına da oldukça yaklaşmış durumda. 2021’in dördüncü çeyreğinde üçüncü çeyreğe oranla sunduğu hızları artıran SpaceX Starlink sistemi, daha fazla ödeme yapanlara daha fazla hız da sunacak.

Çünkü geçtiğimiz ay SpaceX Starlink servisi için yeni bir paket de duyuruldu. Servis normalde aylık 99 dolarlık bir fiyata sahip. Uzaydan internete bağlanabilmek için ayrıca 499 dolarlık bir donanım harcaması (Anten, özel router vb.) yapmanız gerekiyor. Bu pakette 50 Mbps ila 250 Mbps arasında bir hız alınabiliyor ve burada 20-40 ms arası gecikme sunuluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Starlink Premium paketi ise kişilere aylık 500 dolara 150 Mbps ila 500 Mbps arasında bir hız sağlıyor. Bu yüksek hız için özel bir anten gerekiyor ve bu anten ile diğer donanımlar için tek seferlik 2.500 dolarlık harcama yapılması zorunlu durumda.

SpaceX Starlink yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın