reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Apple elektrikli otomobil

Apple elektrikli otomobili için ortaya çıkan LiDAR görüşmeleri

Apple, elektrikli otomobil modeli bir kez daha gündemde yer alıyor. Model hakkında bu sefer LiDAR merkezli bir bilgi karşımızda.

Advertisement

Apple’ın ilk elektrikli otomobil modelinin geliştirilmesi ve üretimi için geçtiğimiz hafta Hyundai ve Kia kapısı kapandığından Nissan devreye girebilir denilmişti. Nissan, Apple ile otomobil konusunda görüşmeye açık olduklarını aktarmıştı. Daha sonra ise iki firma arasında bir anlaşma ya da görüşme olmadığı açık olarak açıklanmıştı. Araç şimdi ise direkt olarak Apple ile alakalı bir geliştirme detayı ile gündemde. Bloomberg’in haberine göre teknoloji devi aracı için birden fazla firma ile LiDAR sensör görüşmesi yapıyor. Peki Apple’ın elektrikli otomobili için neden LiDAR sensöre ihtiyaç duyuluyor? Çünkü araç tamamen sürücüsüz olarak gitmesi için geliştiriliyor, tasarlanıyor. Yeni nesil iPhone’larda da LiDAR kullanan firma, otomobili için en az beş yıl boyunca yeterli gelecek gelişmiş bir LiDAR bakıyor. Firmanın bunu bulup bulamayacağı bilinmiyor ancak bu konuda birden fazla seçenek var detayı aktarılıyor.

Apple elektrikli otomobil için çok önemli bir isim şirkete katıldı

Apple, eski Porsche şase tasarım uzmanı Manfred Harrer’ı bünyesine kattı. Projeye dahil olan en önemli ve tecrübeli isimlerden olan Harrer, söylendiği kadarıyla Volkswagen Grup içerisinde tam 13 yıl boyunca görev yapmış ve burada çok ama çok kilit geliştirme süreçlerinde bulunmuş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen Grup’tan kısa süre ayrıldığı ve çevresindekilere nereye geçeceğini aktarmadığı belirtilen Harrer, Apple’ın otomobilini tek başına çok iyi şase üzerine oturtacak gibi görünüyor ve bu da elbette oldukça önemli görünüyor.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Firmanın en yeni kablosuz kulaklık modeli