reklamı kapat

POPÜLER

Apple Car elektrikli otomobil

Apple elektrikli otomobil projesine katılan çok önemli isim

Apple, bugün bir kez daha elektrikli otomobil projesi ile gündemde. Aracın geliştirme sürecine çok önemli bir isim de katılıyor.

Apple’ın ilk elektrikli otomobil modeli için Apple ile Hyundai arasında bir ortaklık kurulacak haberi sürekli olarak gündemde. Apple’ın ilk sürücüsüz yol alabilecek elektrikli otomobil modeli, eğer bilgiler doğru çıkarsa ABD’de yer alan Kia fabrikasında üretilecek ve 2024 itibarıyla 100 bin kadar araç hattan inmiş olacak. İşte bu merak uyandıran araç için Apple, eski Porsche şase tasarım uzmanı Manfred Harrer’ı da bünyesine kattı. Projeye dahil olan en önemli ve tecrübeli isimlerden olan Harrer, söylendiği kadarıyla Volkswagen Grup içerisinde tam 13 yıl boyunca görev yapmış ve burada çok ama çok kilit geliştirme süreçlerinde bulunmuş. Volkswagen Grup’tan kısa süre ayrıldığı ve çevresindekilere nereye geçeceğini aktarmadığı belirtilen Harrer, Apple’ın otomobilini tek başına çok iyi şase üzerine oturtacak gibi görünüyor ve bu da elbette oldukça önemli görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple elektrikli otomobil güçlü bir seçenek olacak

Bugün Apple analisti Ming-chi Kuo da araç hakkında bir açıklama yaptı ve ilk aracın Hyundai’nin elektrikli E-GMP platformu üzerine kurulacağını söyledi. E-GMP platformu kağıt üzerinde 500 km üzerinde menzil getiriyor ve yüzde 80 doluluğa 18 dakikada ulaşabiliyor. Apple’ın böyle hazır bir altyapı alması gerçekten çok mantıklı görünüyor. Bu arada E-GMP platformunu Hyundai de kendi araçlarında kullanacak. Bu arada Apple’ın araç konusunda GM ve PSA ile de görüşmeler içerisinde olduğu aktarılıyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın en yeni kablosuz kulaklık modeli