reklamı kapat

POPÜLER

Apple’ın sürücüsüz otomobili yollarda göründü

Apple’ın uzun bir süredir sürücüsüz otomobillerle ilgilendiği biliniyor. Fakat projenin devamlı olarak yön değiştiriyor olması nedeniyle çalışmaların ne aşamada olduğunu kestirmek güç oluyor. Başlarda kendi sürücüsüz otomobilini geliştirdiği yönünde iddialar ortaya atılan Apple’ın daha sonrasında yalnızca sürücüsüz otomobil teknolojilerine odaklanacağı ileri sürülmüştü. Şimdi ise Apple’a ait olduğu iddia edilen sürücüsüz test otomobili gün yüzüne çıktı.

Bloomberg’ün haberine göre Apple, sürücüsüz otomobillerini test etmek için Lexus RX450h marka SUV kullanıyor. Aracın neredeyse her köşesinde sürücüsüz otomobilin çevreyi algılaması için yerleştirilen sensörler bulunuyor. Sensörler arasında iki adet radar, birçok kamera ve lazer tabanlı yakınlık sensörleri yer alıyor. Belirtilenlere göre Apple’ın sürücüsüz otomobili için fazla bir yol katedilebilmiş değil. Henüz testlerin başlarında olunduğu ve Apple’ın teknolojiyi tam anlamıyla sorunsuz hale getirebilmek için uzunca bir zamana ihtiyaç duyacağı düşünülüyor.

Sürücüsüz otomobil testlerinde Lexus’u tercih eden tek firma Apple değil. Halihazırda Alphabet’in Waymo ve Zoox şirketinin yaptığı testlerde de Lexus’ın SUV modelleri kullanılıyor. Başlarda kendi sürücüsüz otomobilini geliştirip satmak istediği söylenen Apple’ın şimdilerde otomotiv devleriyle anlaşma masasına oturduğu ve görüşmeler yürüttüğü ifade ediliyor. BMW ve Volkswagen gibi devlerin gelecekte Apple’ın sürücüsüz otomobil teknolojilerinden faydalanabileceği düşünülüyor.