reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp

iOS ve Android için WhatsApp yedeklerini silme [Nasıl yapılır?]

Bulut servislerine de depoladığınız WhatsApp yedekleriniz telefonunuzda ayrıca yer kaplamasın istiyorsanız basit bir şekilde silebilirsiniz.

Advertisement

Servisi çok kullanan kullanıcılar için WhatsApp yedekleri arzu edilenin üstünde alan kaplayabiliyor. Özellikle yedeklemelere sadece konuşmaları değil multimedya içeriklerini de dahil ediyorsanız, zaman zaman kaplanan alan size sıkıntı yaşatabilir. Bu alanlarda yeriniz olmadığına inanıyor ve WhatApp yedeklerinden kurtulmak istiyorsanız, işler hem Android hem de iOS basit bir şekilde çözülebiliyor. Çözümü anlatmadan önce Android için küçük bir hatırlatma yapalım. 12 Kasım‘dan itibaren Google Drive’a yedeklenen sohbetlerin Drive’a yer kaplamayacağı belirtildi. Şimdi gelin bu yedekleri nasıl silebileceğinizi ele alalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android için WhatsApp yedeklerini silme

Android cihazlarda bu işlemi gerçekleştirmek için Dosya Yöneticisi‘ne ihtiyacınız var. Telefonun yerel dosya yöneticisini kullanabileceğiniz gibi 3. parti daha gelişmiş olanları da tercih edebilirsiniz. Dahili depolama biriminde ya da kullanıyorsanız SDKart klasöründe WhatsApp’ı bulduktan sonra Databases ya da VeriTabanı olarak isimlendirilmiş dosya içine aktarılan yedekleri silebilirsiniz. Yedekleri silmek için yedek dosyasının üzerine basılı tutup, Sil seçeneği çıkana kadar beklemeniz yeterli.

Google Drive’daki yedeklerinizi silmek isterseniz, onun için de telefonunuzdan Drive uygulamasını açmanız gerekiyor. Uygulamayı açtıktan sonra alt alta üç çizgi olarak sembolleştirilen Menü simgesine dokunup Yedeklemeler paneline girmeniz gerek. Burada silmek istediğiniz yedeklemenin yanındaki Diğer simgesine dokunarak Yedeklemeyi kapat diyebilir ve yedeklemeyi ayrıca silebilirsiniz.

iOS için WhatsApp yedeklerini silme

iOS kullanıcılarının izlemesi gereken adımlar ise Ayarlar > Apple Kimliği > iCloud şeklinde ilerliyor. Burada Saklama Alanını Yönet başlığı altında WhatsApp’ın yedeklerini bulabilir ve Verileri Sil diyerek yedekleri temizleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Microsoft Excel uygulamasındaki yapay zeka desteği