reklamı kapat

POPÜLER

whatsapp

WhatsApp’ın mesaj silme özelliği önemli bir değişim geçiriyor

WhatsApp, mesaj silme özelliğinin kapsamını genişletiyor. Sadece mesajı atanı değil, mesaj alıcısını da etkileyecek yeni özelliğin detaylarına bir bakalım.

Bildiğiniz üzere WhatsApp geçtiğimiz yıl mesaj silme özelliğini Android ve iOS kullanıcılarıyla buluşturmuştu. Bu özellikle beraber kullanıcılar karşı tarafa gönderdikleri mesajı 7 dakika içinde silebiliyordu. Karşı tarafın mesajı açıp açmamış olması da önemli değildi. Böylelikle mesajı gönderdikten sonra fikir değiştirmeniz durumunda, alıcı mesajı görmeden onu tüm konuşmadan silebiliyordunuz. Ancak sildikten sonra mesajın silindiğine dair ekranda bir bildiri çıkıyordu. Bu özelliğin 7 dakikayla sınırlı olması ise platformun değiştirmek istediği detay olmuş gibi görünüyor. Zira WhatsApp mesaj silme özelliğinin süresini 1 saat 8 dakikaya çıkarmayı planlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WhatsApp’ta mesaj silme

Genellikle anlık pişmanlıklar sonucu mesaj silme kararının ortaya çıkmasına karşın bu yeni özellik kullanıcılara düşünme payı bırakıyor. Söz konusu özellik Android 2.18.69 beta versiyonunda fark edilmiş. Ancak mesajları silinmesini engelleyen “alıntılama” özelliğine ilişkin bir detay yer almıyor. Yani karşı tarafın size yolladığı mesajı silmesini istemiyorsanız, mesajı alıntılayarak yeniden göndermeniz yeterli oluyor. Bu durumda “Herkesten sil” dense dahi silinmek istenen mesaj kalıyor. Öte yandan yanlış kişilere gönderilen ve 1 saat dolmadan fark edilen mesajlar için silme seçeneği kuşkusuz pek çok kullanıcının işine yarayacaktır diye düşünüyoruz. WhatsApp’ın yeni güncellemesiyle beraber eklediği yenilikleri buradan okuyabilirsiniz. Mesaj silme süresinin artırılması henüz hala beta aşamasında gibi görünüyor.