reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Cybertruck

Tesla Cybertruck için ilk teslimatlar sonunda yapıldı

 - Güncelleme: 01 Aralık 2023 12:04

Tesla Cybertruck için ilk teslimatlar sonunda yapıldı. Tasarımı tartışmalı araç çok uzun zaman önce görücüye çıkarılmıştı.

Türkiye’de resmi olarak yer alan Tesla’nın CEO’su Elon Musk, şirketin son çeyrek görüşmeleri sırasında Tesla Cybertruck hakkında konuşmuş, aracın geniş çaplı seri üretimi 2024’ten önce olmayacak demişti. Türkiye’de resmi olarak satılması hiç olası olmayan Cybertruck, geçtiğimiz aylarda ise Gigafactory Texas fabrikasında ufak çaplı üretime alınmıştı. Esas geniş çaplı üretiminin halen 2024 yılında yapılacağı açıklanan garip model için geçtiğimiz saatlerde bir etkinlik düzenlendi ve bu etkinlik kapsamında uzun süredir beklenen teslimat sürecine ufak çaplı da olsa başlandı. Parası olanların almak için uzun süre daha beklemek zorunda kalacağı araç için düzenlenen teslimat etkinliğinde, merak edilen bazı nihai teknik detaylar da netlik kazandı. Buna göre araç en güçlü sürümüyle 0’dan 100 km/s hıza sadece 2,6 saniyede çıkabiliyor ve kalkış yarışında arkasında Porsche 911 varken dahi ayrı bir Porsche 911’i geçebiliyor. Aşağıdaki videoda belirli bir seviyeye kadar kurşun geçirmeyen gövdesi gerçekten ateş edilerek sergilenen araç, rahatlıkla 5 ton yük çekebiliyor ve arka lastikler bir miktar dönebildiğinden yüksek bir hareket kabiliyeti getiriyor. Cybertruck 400 km menzil ile beraber 61 bin dolardan başlıyor, 550 km’lik dört çeker sürüm için 80 bin dolar, en üstteki dört çeker 510 km menzilli araç içinse 100 bin dolar fiyat açıklanıyor. En üstte 845 beygir gücü bulunan model, maksimumda 200 km/s hızı geçebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Araç geçtiğimiz hafta garip bir satış gelişmesi ile gündeme gelmiş, ilginç bir adım atılarak aracı alanların ilk yıl satması bir bakıma yasaklanmıştı. Satış sözleşmesine, “Aracınızı teslim tarihini takip eden ilk yıl içinde satmayacağınızı veya başka bir şekilde satmaya teşebbüs etmeyeceğinizi kabul ediyorsunuz” maddesi eklenen Cybertruck, bu açıdan ilk aşamada büyük bir karaborsanın merkezinde kalmayacak gibi görünüyordu.

Aracın satış sözleşmesine, “Tesla aracın mülkiyetinin devrini önlemek için ihtiyati tedbir isteyebilir veya sizden 50 bin dolar tutarında tazminat talep edebilir. Tesla ayrıca size gelecekte herhangi bir araç satmayı yasaklayabilir” maddesini de ekleyen şirket, gerçekten haklı bir nedenle satmak isteyenlerden ise Cybertruck’ı kendisinin geri alacağını belirtmişti.

Ancak satış sözleşmesine eklenen tüm bu maddeler yapılan bir güncelleme ile çıkarıldı. Bu aşamada yüzde 100 kesin değil ancak ya firma süreci iptal etti ya da sözleşmede bir güncelleme yapmak için daha önce eklenen maddeleri bir süre için geri çekti.

Tesla Cybertruck haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı

İLGİLİ HABERLER