reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Gauss

Samsung Gauss ile ilk aşamada desteklenecek diller açıklandı

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, geçtiğimiz hafta önemli bir duyuru yapmış ve üretken yapay zeka modeli Samsung Gauss tanıtılmıştı.

Samsung bu aralar üretken yapay zeka konusunda sık sık ses getiriyordu. Çünkü Samsung Galaxy S24 serisi için kısa süre önce taşıyacakları yapay zeka gücü yüksek işlemcilerin de etkisiyle şirketin ürettiği en akıllı telefonlar olacak iddiası ortaya atılmıştı. Bu gelişme, telefonların özellikle üretken yapay zeka üzerinden birçok imkan getireceğine işaret ediyordu. OpenAI imzalı ChatGPT ve Google imzalı Bard gibi sohbet botlarının sunduğu bazı özellikleri yerleşik olarak sunacak bilgisi verilen telefonlar, kaynaklara göre yazılanlardan içerik (Görsel ya da yazılı) içerik de üretebilecek. Sesli yönetiminin ve etkileşimin de çok güçlü olacağı belirtilen Galaxy S24 serisi, temele geçtiğimiz hafta tanıtılan üretken yapay zeka modelini koyacak. Samsung Gauss adı altında (Carl Friedrich Gauss’tan geliyor) Samsung AI Forum 2023 etkinliği kapsamında tanıtılan sistem, söylendiği kadarıyla direkt olarak şirket içerisinde geliştirilmiş. Şu an Samsung çalışanları tarafından kullanıldığı aktarılan model, kendi içinde Samsung Gauss Language, Gauss Code ve Gauss Image sistemlerinden oluşuyor ve bugün yapılan açıklamaya göre ilk aşamada sadece İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Çince, Korece ve Japonca dillerine destek veriyor. İleride elbette başka dil destekleri de sunulacak sistem, aslında beklenenden daha geniş bir destekle geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daha önce açıklandığı üzere ChatGPT benzeri altyapıda kullanıcıların yazdıklarını algılayarak cevaplar verebilen ya da özel içerikler üretebilen sistem, kod yazabiliyor veya girilen kodlardaki hataları bulabiliyor. Sadece yazarak görsel üretebilen ya da yüklenen görseller üzerinde düzenleme yapabilen Gauss, aktarıldığı kadarıyla düşük çözünürlüklü görselleri yüksek çözünürlüklü hale getirebiliyor. Herkese ilk olarak Galaxy S24 ailesinde açılması beklenen Gauss’un bazı özellikleri, dün ortaya atılan iddiaya göre aylık hazırlanacak ücretli bir abonelik paketi altına alınabilir.

Samsung Gauss yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle

İLGİLİ HABERLER