reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy AI

Samsung Gauss sonrasında Samsung Galaxy AI tanıtıldı

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung yapay zeka adımlarını hızlandırdı. Samsung Gauss sonrasında Samsung Galaxy AI tanıtıldı.

Samsung bu aralar üretken yapay zeka konusunda sık sık ses getiriyordu. Çünkü Samsung Galaxy S24 serisi için kısa süre önce taşıyacakları yapay zeka gücü yüksek işlemcilerin de etkisiyle şirketin ürettiği en akıllı telefonlar olacak iddiası ortaya atılmıştı. Dün bu söylentileri üzerine bir üretken yapay zeka modeli gelmişti. Samsung Gauss adı altında (Carl Friedrich Gauss’tan geliyor) Samsung AI Forum 2023 etkinliği kapsamında tanıtılan sistem, kaçıranlar için tekrar bakmak gerekirse direkt olarak şirket içerisinde geliştirilmiş. Şu an Samsung çalışanları tarafından kullanıldığı aktarılan model, kendi içinde Samsung Gauss Language, Gauss Code ve Gauss Image sistemlerinden oluşuyor. ChatGPT benzeri altyapıda kullanıcıların yazdıklarını algılayarak cevaplar verebilen ya da özel içerikler üretebilen sistem, kod yazabiliyor veya girilen kodlardaki hataları bulabiliyor. Sadece yazarak görsel üretebilen ya da yüklenen görseller üzerinde düzenleme yapabilen Gauss, düşük çözünürlüklü görselleri yüksek çözünürlüklü hale getirebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bugün ise içerisinde birden fazla faydalı imkan taşıyacak Samsung Galaxy AI altyapısı ses getiriyor. Galaxy akıllı telefonları yeni nesil yapay zeka sistemleriyle tanıştıracak bu altyapı hem yerleşik işlem birimlerinden hem de buluttan güç alacak. “Günlük mobil deneyiminizi değiştirecek” denilen sistem, önümüzdeki yıl yüzde 99 ihtimalle ilk olarak Samsung Galaxy S24 serisine güç verecek. Bu sistem ile sunulacaklardan sadece bir tanesi yapay zeka temelli gerçek zamanlı çağrı çevirisi olacak.

Sistem bu sayede bilmediğiniz dildeki biriyle olan telefon görüşmenizi çok kolay hale getirecek, altyapı yazılı olarak da görev yapacak. Bu canlı çeviri özelliği Samsung Galaxy AI deneyiminin sadece bir bileşeni, gelecek olanlara sadece ufak bir bakış diyen Samsung, yeni bir yapay zeka merkezli mobil çağına hazır olmamız gerektiğini aktarıyor.

Samsung Galaxy AI yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle

İLGİLİ HABERLER