reklamı kapat

POPÜLER

Huawei çentik

Huawei yöneticisinden oldukça dikkat çeken “çentik” açıklaması

Yeni akıllı telefonları P20 ve P20 Pro ile büyük bir sükse yapan Huawei, ilginç detaylar ile gündeme gelmeye devam ediyor. Dün Kirin işlemciler hakkında açıklama yapan firma, bu sefer bir şirket yetkilisi üzerinden çentik konusunda konuşuyor.

Biliyorsunuz Essential Phone ile başlayan çentik kullanımı iPhone X‘dan sonra patlama yaptı. Artık hemen hemen tüm Android üreticileri telefonlarına çentik koyuyor ve böylece “yeni dönemde(!)” yer almaya çalışıyor. Huawei’nin mobil departman şefi Li Changzhu, işte bu çentik için ilginç bilgiler veriyor. Kısa süre önce konuşan yönetici, çentiğin çok uzun süredir masalarında olduğunu söylüyor. Yeni P20 ailesinden tam üç dört yıl önce çentikli bir telefon tasarladıklarını (Konsept) belirten Li, bunu kullanıcı tepkisinden korktukları için gerçeğe dönüştürmediklerini belirtiyor. O zaman çentiğe karşı muhafazakar ve ihtiyatlı davranan Li Changzhu, kişilerin simetriyi sevdiklerine değiniyor. Buradan özellikle Çin’deki kullanıcılarıdan bahseden yönetici, çentiğin simetriyi bozduğu için Çin kültürüne aykırı olduğunu da söylüyor. Ancak Apple’ın iPhone X ile çentiği “çalışır ve başarılı” hale getirdiğini açıkça belirten Li, bu konuda ilginç olarak çentik tasarımının öncüsü olmayı kaçırdıklarını sözlerine ekliyor. Yönetici buna neden olaraksa şirket olarak “çok muhafazakar ve temkinli” olmalarını gösteriyor. Yeni telefonlarına çentik koyan firma, biliyorsunuz çentiği yazılımsal olarak gizleme şansı tanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei çentik

Huawei, Kirin işlemcileri kendisine ayırıyor

Dün bir açıklama yapan şirket, işlemci bölümünü hiçbir zaman bağımsız bir bölüm olarak düşünmediklerini belirtmişti. Yani işlemci satarak para kazanma amacı olmadığını söyleyen firma, bu açıdan “başka üreticilere işlemci verilecek mi?” konusunu da kapatmış oluyor. Kirin serisi işlemcileri sadece alt markası Honor ile paylaşan şirket, bunu daha uzun süre devam ettirecek gibi duruyor.

İlgili Video

Üç arka kameralı P20 Pro