reklamı kapat

POPÜLER

Netflix Lucifer 5. sezon

Lucifer 5. sezon öncesi akıllardaki tek soru

Dördüncü sezonuyla Netflix orijinalleri arasına katılan Lucifer 5. sezon bölümleriyle beraber hikayeyi noktalayacak. Peki yeni sezonda bizi neler bekliyor?


UYARI!
Devam etmeden önce uyaralım; haberimizin bundan sonraki kısmı dizinin Lucifer 4. sezon içeriğine dair spoiler içermektedir. Okuyacağınız gerçekler izleme keyfinizi kaçırabilir.


Lucifer 5. sezon bölümleriyle Netflix anlaşması tamamlayarak hayranlara veda edecek. Sevilen yapım, senaryo çalışmalarına ise çoktan başladı. Dizinin yaratıcılarının paylaştığı fotoğrafla müjdelenen 5. sezon senaryo çalışmaları sonrası bizi finale taşıyan 10 bölüm çekilecek. Her bir saniyesinin değerlendirileceği açıklanan yeni sezon içinse hayranların beklentisi büyük. Dördüncü sezon finaliyle beraber Chloe ve Lucifer’ın arasındaki ilişkinin çıkmaza girdiği düşünülünce, yeni sezonda neler olacağı merak ediliyor. Ancak bir noktada herkesin 4. sezon finalinde cehenneme dönen Lucifer’ın geri dönmesini beklediğini biliyoruz. İşte 4. sezon sonrası akılları tam olarak bu soru kurcalıyor: Lucifer cehennemden nasıl dönecek?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix lucifer 5. sezon

Lucifer 5. sezon ile cehennemin kuralları değişiyor

Kısaca hatırlatmak gerekirse 4. sezon finalinde iblislerin Lucifer’ı cehenneme götürmek için Dünya’ya Lucifer’ın koyduğu kuralları çiğneyerek geldiğini görmüştük. Karakterimiz ise cehennemdeki düzeni sağlayabilmek için oraya dönmesi gerektiğini kabullenmişti. Chloe her ne kadar hislerini açıklasa ve onu gitmemesi için ikna etmeye çalışsa da Lucifer cehenneme geri dönmek zorunda kaldı. Hayli duygusal olan bu sahne öncesi ise, dizide kanatları şeytan kanatlarına evrilen kahramanımız, cehenneme yolculuk öncesi beyaz tüylü melek kanatlarına kavuşmuştu. Finali ise Lucifer’ın tahta oturmasıyla yaptık.

Cehennem de tüm karanlığıyla bizleri karşılamış oldu. Ancak her ne kadar cehennem Lucifer’ın bıraktığı gibi olsa da, Lucifer orayı bırakan kişiyle aynı değil artık. Dünya’da kaldığı süre boyunca Chloe ile geçirdiği zaman, sürdürdüğü terapisi ve yaşadıkları derken bambaşka bir “varlığa” dönüşen Lucifer’ın cehennemdeki faaliyetlerinde değişim bekliyoruz. Dizinin yaratıcıları sezonun açılışı için çok “çılgın” bir fikirleri olduğunu geçmişte belirtmişti. Biz de sezon açılışının açıkçası cehennemde yapılmasını bekliyoruz. İşlerin nasıl, ne şekilde düzeleceğini görmenin vakti geldi.
netflix lucifer 5. sezon

Tanrı müdahale edecek mi?

Cehennemden yeniden çıkma işi ise biraz çetrefilli. Bildiğiniz gibi cehennemin düzeni sağlayacak bir “krala” ihtiyacı var. Bu kralın yokluğunda iblisler kuralları rahatlıkla çiğneyerek dünyayı “istilaya” kalkışabiliyor. Ancak her elini sallayan cehenneme kral olamıyor. Bir meleğin bu görevi üstlenmesi gerekiyor. Açıkçası bu sezon Lucifer’ı bu külfetten kurtarmak için bir başkası bu göreve atılacak mı emin değiliz. Başka bir meleğin görevi üstlenmesi ve Lucifer’ın özgürlüğüne kavuşması hikayesi pek tatmin edici durmuyor. Bizi çözüme ulaştıracak başka bir yol olmalı diye düşünüyoruz…

Lucifer’ın bu denli gelişmesinin ardından yeniden cehenneme dönmesi ise bizi çok duygusal bölümlerin beklediğini işaret ediyor gibi. Eskiden oranın kralı olan karakterimiz şimdi teknik olarak aslında “gönüllü bir tutsak“. Chloe ile yaptığı son konuşma sonrası cehennem eskisinden de kötü görünecektir. Öte yandan Maze’in bu sezon önemli roller üstlenmesi olası.

Tabii tüm sezon “babasıyla” olan sorunlarından terapi ile arınmaya çalışan Lucifer için Tanrı’nın bambaşka planları olabilir. Geçmişte sesini duyduğumuz Tanrı belki bu sezon son bir konuşma için karşımıza çıkabilir. Belki sadece ses olarak değil, görsel olarak da görme şansı elde edebiliriz.
Netflix Lucifer 5. sezon

Mutlu son hayal mi?

Lucifer 5. sezon için büyük bir açmaz içindeyiz o kesin. Ve bu bizi “kısmi” mutlu sona götürebilir. Yani aslında kimseyi mutlu etmeyecek ancak karakterler için en “hayırlı” son. Bu durumda Lucifer Dünya’ya dönebilir. Ancak bunun ağır bir bedeli olması gerekecek muhtemelen. En iyimser ve herkesin kalbini kıracak olan teori ise karakterlerin hafızalarının silinmesi. Lucifer ilk aşkı ile beraber olmazsa, kıyamet de kopmaz. Chloe, Lucifer’ı unutursa, peşine düşüp onu aramaz. Lucifer da belki onun “koruyucu meleğine” dönüşerek uzaktan onu izlemeye devam edebilir. Hem kalp kırıcı, hem de klişe, evet biliyoruz. Ancak bu durumda en olası çıkar yollarından biri. Dizinin Chloe ve Lucifer’ın aşka yelken açıp her kötülüğü yeneceği bir alternatifle bitmesi de en az bu kadar klişe olurdu zaten. Belki de Tanrı’nın hazırladığı son “fedakarlık” oyunu budur, kim bilir?

Lucifer 5. sezon öncesi dizinin tüm bölümlerini Netflix kütüphanesinden izleyebilirsiniz. Dizinin yeni sezonu için henüz bir yayın tarihi bulunmuyor.

İlginizi çekebilir

Dizinin 4. sezon fragmanı