reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones

Yeni Game of Thrones dizisinin geçtiği döneme dair George R.R. Martin’den detaylı açıklama

Yeni Game of Thrones dizisi yolda ve HBO’nun bu konuda bilgi vermeye pek niyeti yok. Neyse ki George R.R. Martin diziden neler beklememiz gerektiğini paylaşıyor.

HBO’nun bizi geçmişe götüreceği yeni Game of Thrones dizisi için çalışmalar tam gaz devam ediyor. Dizi henüz resmi ismine dahi kavuşamadı. George R.R. Martin’in The Long Night olarak anmayı tercih ettiği, ancak setten sızan görsellerde diziyi Blood Moon olarak andıklarını öğrendik. Hala resmi bir açıklama olmadığı gibi elimizde de bir tarih bulunmuyor ancak 2021’den önce diziyi göremeyiz gibi. Peki bu diziden neler beklemeliyiz? Yeni açıklamalara geçmeden önce George R.R. Martin’in geçmişte yaptığı açıklamaları hızla tekrar hatırlayalım. Yeni dizi orijinal dizinin 5.000 yıl öncesinde geçiyor. Westeros’un çok farklı bir yer olduğu bir zaman dilimine gidiyoruz. Yani ne Kral Toprakları ne de Demir Taht var. Hatta Targaryenler yok! Ejderhalar da yeni yeni ortaya çıkıyor. Valyria’nın yükselişinin daha tam başlamadığı bir dönemdeyiz.

Burada Martin’in geçmiş açıklamarına bir es verip tarihi biraz açmak gerekirse, Targaryen ailesinin Westeros’a ayak basması ve orayı fethinin bilinen tarihle yaklaşık 300 yıl önceye denk geldiğini hatırlatalım. Valyria düştükten sonra gerçekleşiyor bunlar. Hanenin ilk oluşumu ise en iyi ihtimalle 500 yıl önceye gidiyor. Yani Targaryenlerin matematiksel olarak da 5.000 yıl öncesini anlatan bir dizide olması pek mümkün değil. Belki büyük, büyük ataları…

Martin yeni açıklamalarında ise dizide neler göreceğimizi netleştiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Game of Thrones dizisinde Starklar yer alıyor

Martin EW‘a verdiği röportajda şunları dile getiriyor: “Starklar kesinlikle dizide olacak. Elbette Ak Gezenler de öyle. Ulukurtlar ve mamutlar da dizide yer alacak. Lannisterlar henüz yok ancak Casterly Rock kesinlikle orada. İsminden de anlaşılacağı üzere Casterlyler tarafından işgal edilmiş durumda. O dönemden şimdiki döneme kadar da bu ismi taşımaya devam ediyor. Dizide Westeros’un 7 Krallık’ından bahsettik. Ancak bu 7 Krallık Aegon’un fethi dönemindeydi. Biraz geri giderseniz 9 Krallık, 12 Krallık, hatta çok geri giderseniz yüzlerce krallık görürsünüz. Biz böyle bir zaman diliminden bahsediyoruz.

Martin aslında serinin tutkunları için çok yeni açıklamalar yapmıyor. Starkların kökeninin ilk insanlara kadar uzandığını zaten biliyorduk. 5.000 yıl öncesi ise daha bu denli organize bir “krallık sistemi” için zaten pek ilkel geliyor kulağa. Lannisterların henüz olmaması da hikaye açısından tahmin edilebilir. Lannister ailesi Lann the Clever ile başlıyor. Casterly‘leri “dolandıran” bu karakter Casterly Rock’ı sahipleniyor. Ancak zaman dilimini söylemek biraz güç. Hikayenin bu kısmını belki çok daha sonra görebiliriz.

İlginizi çekebilir

HBO’nun Game of Thrones’a özel yeni mobil oyunu