reklamı kapat

POPÜLER

Roush Nitemare

Ford F-150 üzerine gelişti; dünyanın en hızlı pickup modeli Roush Nitemare [Video]

Amerika merkezli bir ekipten doğan dünyanın en hızlı pickup modeli Roush Nitemare, üretilmiş pickup modellerinin tamamını unutturacak dinamiklerde.

Hız, varlığını devam ettiren artık hemen her sınıftaki model için elde edilmesi gereken bir elmaya dönmüş durumda. Bugün bir çim biçme makinesi ve traktörde dahi limitlerin yukarıya çekildiğini ve rekorlar kitabına girme çabasına tanık olabiliyoruz. Dünyanın en hızlı pickup modeli yarışı da bu konuda eksik kalmayan noktaların başında geliyor. Geriye dönüp baktığımızda 40 yıllık bir geçmişe sahip olan Roush Performance ekibi, bu rozet için bir süredir Ford F-150 gibi önemli bir isimle yollara çıkıyor. Gerçekleştirdiği modifikasyonlarla limitleri artıran ekip, Roush Nitemare ile 0’dan 100’e sadece 3,9 saniyede tırmanmayı başardı. Bu aynı zamanda bir dünya rekoru demek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünyanın en hızlı pickup modeli Roush Nitemare’nin teknik özellikleri

Haziran ayı itibarıyla resmileşen rakamsal verilerle adından söz ettirmeye başlayan bu araç, en az görünümü kadar tedirgin edici teknik değere sahip. Kaputun altında baktığımızda bizleri ilk olarak 5.0 litre hacimli sekiz silindir makine karşılıyor. Süperşarj desekli bu makineye yapılan yazılım dokunuşları ve mekanik parça değişimleriyle birlikte ortaya 650 beygir güç ve 826 Nm tork değerleri çıkıyor. Nitemare’in yanı sıra SuperCrew adı verilen diğer bir versiyonla da aracı modifiye eden ekibin, bu kez 4,1 saniyelik 0-100 değerini kayıtlarına geçirdiğini görüyoruz. İçerisinde özel diferansiyel kilidi ve Sport sürüş modu gibi dinamikleri barındıran Nitemare versiyonlarının sürüş dinamikleri konusunda oldukça iddialı olduğunu bizzat marka içerisinden yapılan açıklamalarda görmek mümkün.