reklamı kapat

POPÜLER

TT

AA

100. yaşını kutlayan Ford pickup geleneğinin, tarihi yolcuğuna konuk olun [Galeri]

27 Temmuz 2017

Dünyanın en popüler pickup modelini üretme başarısı gösteren Ford’un çıkış noktasından günümüze macerasına keyifli bir yolculuk.

Dünyanın en köklü otomobil üreticilerinden birisi olan Ford’un dört tekerlek üzerinde macerası 100 yılı geride bıraktı. Model T ile başlayan otomobil macerasına, 27 Temmuz 1917 yılında ilk pickup modeli TT‘yi ekleyerek başlayan Ford, ağır şartlardaki kullanımlara cevap verebilen ve bir tonluk yükleme eşiği bulunan bir canavarla tarihindeki bu sayfayı açtı. 1928 yılına geldiğinde 1,3 milyon TT modeli satar haline gelen Ford, TT’nin ardından AA ile yeni bir yapıya kavuşmuş, yükleme eşiğini 1,5 tona çıkardı. Yoluna yedi yıl da AA ile devam eden Amerikalı dev, takvimler 1935 yılına geldiğinde yine yetenekleri hatırı sayılır oranda iyileştirilmiş BB‘yi kullanıcılarla buluşturdu. 1941 yılına geldiğindeyse kendi standartlarını oluşturan ve rekor kıran Ford’un raporlarında dört milyonun üzerinde pickup satışını gerçekleştirildiği yazıyordu.

TT

AA


İkinci Dünya Savaşı’na katılan diğer ülkelerde olduğu gibi savaş sürecinde, üretimini dört tekerlekten çekişli ve yüksek arazi kabiliyetli askeri personel araçları yönünde gerçekleştiren Ford, bu dönemin ardından 1948‘de F Serisi‘nin başlangıcını yaptı. 1953 yılında ikinci jenerasyonuna kavuşan F Serisi, 100-250-350 kodlarıyla yoluna devam etti. TT’nin üretiminden tam 44 yıl sonra F ailesinin dördüncü jenerasyonunu tanıtan Ford, bu süreçte otomatik şanzıman, gelişmiş motor soğutma ve ikili ön süspansiyon gibi dönemin önemli özelliklerini çoktan piyasaya sunmuştu. 1975 yılında altıncı jenerasyonuyla tarihinteki en popüler pickup modellerinden birisi olan F-150 kullanıcıları selamlarken, her geçen jenerasyonda daha da büyüyen bu pasta 26 milyonluk satış adedini geride bırakmıştı. 1998 yılında pickup yelpazesinde yine yeni bir sayfa açan Ford, Super Duty adıyla tasarım olarak da yeni bir kimlik kazandı. Çıktığı ilk dönemden itibaren büyük hacimli motorlarla yollarda olan pickup modelleri için son milatsa 2011’de gerçekleşti. Ford’un kendi bünyesinde geliştirdiği EcoBoost teknolojisi sayesinde düşük hacimli yüksek performanslı motorlardan Amerika’nın en çok satan pickup modeli F-150 Raptor da etkilendi. Günümüzde bu teknolojiye sahip 450 beygirlik altı silindirli motoruyla 100 yıllık bir kültürü devam ettiren F ailesi, pickup denilince akla gelen ilk seçeneklerde olmaya devam edecek. Mutlu yıllar Ford!