reklamı kapat

POPÜLER

facebook

Facebook popüler özelliklerinden birini tamamen kaldırdı

Facebook, dislike (beğenme) seçeneği yerine getirdiği eğlenceli ifadelerle platformaki çeşitliliği artırmıştı. Ancak platformun bu özelliği geliştiren yeniliklerinden birine ne yazık ki veda ediyoruz.

Facebook‘un kullanıcıların kendini ifade etmesine yardımcı olan en başarılı güncellemelerden biri sınırlı sayıda da olsa yorum emojileri. Platformda yer alan bir gönderi ya da yorumu artık sadece “beğenmek” zorunda değiliz. O gönderiye karşı hislerimizi kızgınlık, üzüntü, gülme, şaşırma ve kalp şekilnde farklı emojilerle ifade edebiliyoruz. Bu emojilerin en güzel yanlarından biri ise özel etkinliklerde sunduğu farklı seçenekler. Anneler gününde çiçeğin gelmesi, Onur Ayı için LGBTQ@Facebook sayfasını beğenenlere gökkuşağı renkli bayrak emoji gelmesi ya da Star Trek’in 50. yılında sunulan özel Star Trek emojileri gibi. Ne yazık ki bunların hepsine veda ediyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook özel emoji setlerini iptal ediyor

1 Haziran’da başlayan Onur Ayı ile beraber kullanıcılar bu sene gökkuşağı bayrağı emojisinin olmadığını kısa sürede fark etti. Platform ise Business Insider‘a yaptığı açıklamada artık bu özel hazırlanmış tepkileri yayınlamayacağını doğruladı. Platformun neden özel tepkilerden vazgeçtiği ise bilinmiyor. Özel hazırlanmış emojiler kullanıcılar tarafından hayli seviliyor. Twitter’ın filmlerden özel günlere kadar hemen her farklı etkinlik için emojili hashtag hazırladığı ve bununla platformda olumlu geri dönüşler aldığını da hatırlatalım.

Öte yandan sosyal medya devi Onur Ayı boyunca kullanıcılara özel bir ifade sunmasa da farklı filtreler ve profil fotoğrafı düzenleme seçenekleriyle onlara destek oluyor. Yapabileceğiniz Facebook düzenlemelerinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Facebook Watch tanıtım videosu