reklamı kapat

POPÜLER

asker üçüncü kol

Askerlere “üçüncü kol” ekleyen ilginç sistem [Video]

Dünyanın birçok noktasında askerlerin savaş alanlarında daha rahat edebilmesi için sistemler geliştiriliyor. Bunlar arasına bir yenisini ekleyen Amerika Birleşik Devletleri Ordusu, karşımıza askerler için özel tasarlanan üçüncü kol ile çıkıyor.

Direkt olarak US Army Research Laboratory (ARL) tarafından hazırlanan üçüncü kol, askerlere gerçek anlamda bir kola daha veriyor. Henüz prototip aşamasında olan kolun amacı ise silahlara destek sağlamak. Özellikle ağır makineli tüfek taşıyan askerler için hazırlanan sistem, bir bakıma kamera sabitleme sistemlerini de andırıyor. Askerin gövdesine bağlanan üçüncü kol, silahın ağırlığını kollardan alarak tüm vücuda yayıyor. Bu sayede uzun süre boyunca yorulmadan operasyon yapılmasına imkan tanıyan sistem, sabit nöbet durumları için de harika duruyor. Askere gidenlerin yakından bildiği üzere silahlar nöbetin yarısından sonra oldukça ağır gelmeye başlıyor. Bunu ortadan kaldıracak gibi duran sistem, herhangi bir güç kaynağına da ihtiyaç duymuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
asker üçüncü kol
asker üçüncü kol
asker üçüncü kol

Üçüncü kol savaş alanlarını değiştirebilir

Özellikle 12.2 kg ağırlığı bulunan M240B makineli tüfek odağında test edilen üçüncü kol, diğer tüfeklerde de kullanılabiliyor. Gelecekte tüm bedeni saracak mekanik iskeletler ile entegre edilebileceği söylenen sistem, dediğimiz gibi halen test aşamasında bulunuyor. Ancak bu hali oldukça hazır duran teknoloji, değişmeyen dünya düzenine öldürmeyi ve aynı zamanda savunmayı kolaylaştıracak bir şey daha ekliyor.