reklamı kapat

POPÜLER

GPS

Amerikalı askerlere ani GPS yasağı

Amerika, denizaşırı ülkelerde bulunan askerleri için GPS uyarısında bulundu. Yeni talimata göre askerlerin GPS takibi yapabilen herhangi bir cihaz ya da uygulamayı kullanması yasaklandı.

Advertisement

Amerika Savunma Bakanlığı, savaş bölgesindeki ve denizaşırı ülkelerdeki askeri üslerde bulunan birliklere yeni bir talimat gönderdi. Söz konusu talimat, askerlerin GPS takibi yapabilen tüm cihaz ve uygulamaları kullanmasını yasaklıyor. Akıllı telefon, akıllı saat, aktivite bilekliği ya da GPS takibi yapan, akla gelebilecek herhangi bir cihaz veya servislerde söz konusu teknolojinin aktive edilmesi yasaklandı. Söz konusu yasağın, Pentagon’un GPS takip cihazları ve aktivite uygulamalarına yaptığı incelemeyle Amerikan askeri birliklerinin Afganistan ve Suriye’deki hareketlerini ortaya çıkarması ardından alındığı belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Güvenlik riski oluşturuyor”

Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “Konum belirleme özellikleri kişisel bilgileri, yerleri, askerlerin rutin hareketlerini ve Savunma Bakanlığı için çalışan personel sayısını ifşa edebilir. Aynı zamanda istenmeyen güvenlik sonuçları doğurup, görevler için risk oluşturabilir.” deniliyor.

Bu yılın başlarında aktivite servisi Strava, global bir ısı haritası yayınlamış ve Amerika’nın askeri üslerindeki aktiviteyi de açık etmişti. Bunun ardından yapılan araştırmalar sonucu Strava’nın bu bilgileri paylaşan tek servis olmadığı ortaya çıkmış ve kullanıcı bilgisini açık bir şekilde paylaşan diğer servisler de keşfedilmişti. Savunma Bakanlığı cihazların kullanımını tamamen yasaklamıyor ancak alınan kararla beraber GPS hizmetinin kesinlikle kapalı olması gerektiğini belirtiyor.