reklamı kapat

POPÜLER

kurşun geçirmez pil

Askerler için kurşun geçirmez pil teknolojisi

Teknolojik ekipmanların sayısının artmasıyla beraber askerlerin taşıdığı pil ağırlığı da artıyor. Amerika bu sorunu “kurşun geçirmez pil” teknolojisiyle çözmek istiyor.

Kurşun geçirmez pil teknolojisi yakında askeri alanda görmeye başladığımız yeniliklerden biri olabilir. New Scientist’te yer alan makaleye göre, askerlerin alanda taşıdığı yüklü azaltmak için bu teknoloji üzerinde çalışmalar yapılıyor. Askerlerin alanda ortalama 9 kg ağırlığında vücut zırhı giydiğini belirten Oak Ridge National Laboratory’deki araştırma lideri Gabriel Veith, aynı zamanda buna ek olarak 8 kg da pil taşıdıklarını kaydediyor. Askerlerin bu kadar çok pil taşımasının sebebi ise artan elektronik cihazların varlığı. Veith bu sorunu pilleri kurşun geçirmez yaparak çözmeyi, böylelikle yükü azaltmayı amaçlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kurşun geçirmez pil prototipi

Veith şimdilik normal batarya gruplarına biraz silika enjekte ederek ilk prototoiplerini oluşturmuş. Darbe anında katılaşan silika sayesinde kurşunların durdurulması hedefleniyor. Araştırma ekibi bu yöntemin küçük pillerde başarılı bir şekilde çalıştığını kaydediyor. Ancak henüz daha büyük boyutlu pillerde sistem başarıya ulaşamamış. Oldukça riskli olan bu projenin tamamlanabilmesi için tam güvenlikli test sonuçları gerekiyor. Zira kurşunun yanlış yere isabet etmesi pilde sızıntıya ya da patlamaya sebep olabilir. Ordu ise pillerin aynı zamanda yeniden şarj edilebilir olmasını istiyor. New Scientist’te yer alan makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

“Havadan şarj” teknolojisiyle asla tükenmeyen pil projesi