reklamı kapat

POPÜLER

ABD Çin hacker

Çinli hackerlardan askeri sırlara yönelik 614 GB’lık büyük hırsızlık

Washington Post’un haberine göre Çin hükümetine bağlı hackerlar, ABD donanmasına ait büyük miktardaki veriyi ele geçirmiş durumda. Bu gerçekten büyük gelişme, iki ülke arasındaki sinirleri geriyor.

Büyük ülkeler artık sanal ordular kuruyor. Milyonlarca dolarlık yatırım ve binlerce personel ile oluşturulan bu ordular, ülkelerin dijital sınırlarını / sırlarını koruyor. Ancak her zaman en iyi koruma dahi aşılabiliyor. İşte bunun bir örneği daha karşımızda bulunuyor. Washington Post tarafından geçilen habere göre Çin hükümetine bağlı hackerlar, ABD donanmasına ait tam 614 GB’lık veriyi ele geçirmeyi başarmış. Açıklandığı kadarıyla bu veriler arasında çok gizli denizaltı süpersonik füze savunma sisteminin ayrıntıları dahi yer alıyor. Resmi kaynaklardan gelen açıklamaya göre ocak ve şubat aylarında gerçekleştirilen saldırılar, Amerika ordusu için elbette hiç iyi gözükmüyor. Bir yüklenici firma üzerinden elde edilen veriler, birçok “çok gizli” çalışmayı çöpe atacak gibi duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Siber saldırılar bitmek bilmiyor

Şu an dünya devleri arasında sanal da olsa büyük bir savaş dönüyor. Her türlü önleme rağmen meydana gelen bu tarz olaylar, daha büyük sorunları doğurabilecek olaylar çıkartabiliyor. Şu an Çin meydana gelen bu olayı doğal olarak kabul etmiyor. Amerika tarafından da konu hakkında detaylı bir açıklama yapılmıyor. Amerika hatırlarsınız yıllar önce de F-35 savaş uçağı ve Patriot füze savunma sistemiyle alakalı hassas belgelerin Çin’liler tarafından çalındığını açıklamıştı. Bu açıdan iki ülkenin adı bu konularda sık sık gündeme geliyor.

İlgili Video

Askerler için geliştirilen üçüncü kol