reklamı kapat

POPÜLER

“Dünya nüfusunun dörtte biri aktif olarak Facebook kullanıyor”

Rahatlıkla sosyal medya devi olarak nitelendirebileceğimiz Facebook yılın ilk çeyreğindeki kazancını ve aylık aktif kullanıcı sayısını duyurdu. Açıklanan veriler Facebook’un durdurulamayan yükselişini net bir şekilde ortaya koyuyor.

Facebook’un çok aktif bir şekilde kullanıldığını zaten biliyoruz. Hatta geçtiğimiz ay Facebook Messenger‘ın kullanıcı sayısıyla Instagram’ı ikiye katladığı resmen duyurulmuştu. Dolayısıyla Facebook’un yakın gelecekte ciddi bir kayıp yaşamasını beklemiyorduk. Fakat açıklanan resmi veriler sosyal medya devi için işlerin gayet iyi gittiğini ortaya koyuyor.

2017’nin ilk çeyreğinde Facebook 8 milyar dolar kazanç elde etti. Bu kazancın 3 milyar doları ise kar olarak yansıtıldı. Geçtiğimiz yıl aynı döneme baktığımızda kazançta yüzde 49, karda ise yüzde 76 artış yaşandığı görünüyor.

Aylık aktif kullanıcı sayılarına baktığımızda da bizleri şaşırtmayan bir manzara ile karşılaşıyoruz. Facebook’un verilerine göre sosyal medya platformunun 1,94 milyar aylık aktif kullanıcısı bulunuyor. Bu da mecranın bir senede yüzde 17’lik bir artış elde ettiği anlamına geliyor. Tabii bu noktada bir de dünyanın toplam nüfusundan bahsetmek gerekiyor. Güncel verilere göre dünya nüfusu yaklaşık 7,5 milyar kişiden oluşuyor. Bu da dünya nüfusunun dörtte birinin aktif olarak Facebook kullandığı anlamına geliyor.

Tüm bu gelişmelerin yanı sıra Facebook’un 3.000 yeni moderatör işe alacağı, görsel ve videolarda yer alan şiddet dolu içeriklerin yayılmasına engel olunacağı dile getirildi.

YORUMLAR