reklamı kapat

POPÜLER

android

Android 7.0 yavaş yavaş yayılmaya devam ediyor

Android Nougat’ın yayınlanmasının üzerinden bir yıl geçmiş durumda fakat işletim sistemi henüz yeni yeni yaygınlaşıyor. Yeni yayınlanan rakamlar Android Nougat’ın ne kadar kişiye ulaştığını gözler önüne seriyor. 

Şu sıralar Android 8.0 hakkındaki bilgiler gelmeye başlamış durumda fakat Android 7.0’ın kullanım oranları halen tatmin edici seviyede değil. 2 Mayıs tarihinde biten 7 günlük bir periyodu kapsayan verilere göre Android’in son sürümünü kullananların sayısı bir hayli az. Tabloda Android 7.0’ın kullanım oranının yüzde 6,6 olduğu görülüyor. En son sürüm olan Android 7.1’in kullanım oranı ise Android 7.0’a göre çok daha düşük. Android 7.1’in kullanım oranının 0,5 seviyesinde kaldığı görülüyor. Android 7 sürümlerinin toplam kullanım oranının yüzde 7.1 olduğunu söylemek mümkün.

En fazla kullanılan Android sürümü ise halen Android 5.0. Bu sürümün kullanım oranının toplamda yüzde 32 olduğu görülüyor. Android 5.0’ın hemen ardından yüzde 31,2 ile Android 6.0 geliyor. Android 6.0’ın kısa süre içerisinde eski sürümü geçerek en çok kullanılan işletim sistemi haline geleceği düşünülüyor. Son olarak bazı sürümler yavaş yavaş tablonun dışına doğru çıkmaya başlıyor. Android 4.0 Ice Cream Sandwich tabloyu ilk terk edecek versiyon olacak gibi görünürken Android 2.3’ün kullanım oranının Android 4.0’a göre daha yüksek bir kullanım oranına sahip olsa da yakın zamanda ortadan kalkacağını söyleyebiliriz. Tablonun gelecekte nasıl şekilleneceğini hep birlikte göreceğiz.