reklamı kapat

POPÜLER

Android Nougat’ın kullanım oranı fırtına öncesi sessizliğini yaşıyor

Android Nougat’ın yayınlanmasının üzerinden hatrı sayılır bir süre geçti ve bu yıl yeni Android sürümünün karşımıza çıkması bekleniyor. Yeni yılın ilk ayını geride bıraktığımız bugünlerde Android’in yeni kullanım oranları yayınlandı. Görünüşe bakılırsa Android’in son sürümü yaygınlaşmakta biraz zorluk çekiyor. 

Aslında Android için her yıl senaryo aşağı yukarı aynı oluyor. Yeni yayınlanan Android sürümünün yaygınlaşması çok uzun zaman alıyor ve ancak yeni sürüm çıktığında bir önceki sürüm yaygın hale gelmiş oluyor. Bunda yeni çıkan telefonların bazılarının halen Android Marshmallow kullanması ve üreticilerin yalnızca amiral gemisi modellere ağırlık verip daha düşük seviyede veya eski modellere geç güncelleme vermesinin büyük etkisi bulunuyor.

Tabloya göre Android 7.0 ve 7.1’in toplam oranı 1,2 seviyesine ancak ulaşmış durumda. Bu rakamın kısa süre içerisinde amiral gemisi akıllı telefonların piyasaya sürülmesiyle büyük bir sıçrama yaşaması bekleniyor. Marshmallow’un ise halen Lollipop güncellemesine yetişememiş olması dikkat çekiyor.Öte yandan Kitkat’ın halen yüzde 21,9’luk oranıyla Android dünyasında önemli bir yere sahip olması da tablonun öne çıkan yönlerinden biri. Android Froyo’nun kullanım oranı geçen ay yüzde 0.1’in de altına düştüğü için bu ay tablonun en üstünde Froyo yerine Gingerbread yer alıyor. Tam olarak  yüzde 1.0 kullanım oranına sahip Gingerbread, en az birkaç ay daha tabloda kalmaya devam edecek gibi görünüyor. Android Nougat’ın yayılma oranının zaman içerisinde nasıl olacağını hep birlikte göreceğiz.

İLGİLİ HABERLER