reklamı kapat

POPÜLER

Android resmen Windows’u geride bıraktı

Geçen günlerde yaptığımız haberde Android’in kullanım oranlarının Windows’a artık çok yaklaştığını dile getirmiş ve bunun ne kadar şaşırtıcı ve önemli bir olay olduğunu sizlere aktarmıştık. Bu olayın yaşanmasının ardından kısa bir süre geçti ve bugün Android’in kullanım oranı Windows’u ilk kez geride bırakmayı başardı. 

Farklı platformlarla ilgili detaylı analizlerin yapıldığı ve dünya çapındaki 2.5 milyon internet sitesinden veriler alan StatCounter’ın aktardığına göre Android cephesi adına bir ilk gerçekleşti. Gelen verilerin analizine göre bu ay Android yüzde 37,93 kullanım oranıyla Windows’un önünde konumlanmış durumda. Windows ise yüzde 37,91 oranla Android’i hemen geriden takip ediyor. Her iki platformun arasındaki fark belki çok büyük değil ancak ilk kez Windows’u geçmeyi başaran Android için önemli bir başarı olduğunu söylemek gerekiyor.

Tabloda 2012 yılında yüzde 80 gibi ezici bir kullanım oranına sahip olan Windows’un kullanım oranının günümüzde ne kadar düşük seviyelere çekildiği dikkat çekiyor. Aynı süreç içerisinde Android’in hızlıca bir yükseliş yaşaması ve kullanım oranı açısından Windows’u geride bırakması gerçekten de takdire şayan bir durum. Kullanım oranı bakımından Android arayı açacak mı yoksa Windows henüz yeni kaptırdığı liderlik koltuğunu yeniden kazanabilecek mi hep birlikte göreceğiz.