reklamı kapat

POPÜLER

Android, Windows’un tahtına göz dikti

Android o kadar fazla büyüdü ki, 100 TL’ye satılan bir cihazda da 4 bin TL fiyat etiketine sahip bir telefonda da Android işletim sistemiyle karşılaşıyoruz. Mobil cihazların yaygınlaşması ve Windows’un bu alanda varlık gösterememesi, Android’in dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemi haline gelmesine vesile oldu. Son yayınlanan veriler Android’in yalnızca mobil işletim sistemlerini değil Windows’un liderliğini bile tehdit ettiğini gösteriyor.

Detaylı istatistikler yayınlamasıyla tanınan StatCounter’ın şubat raporunda Windows ve Android neredeyse aynı noktaya gelmiş durumda. Android’in yüzde 37,4 kullanım oranına sahip olduğu görülürken bu oranın Windows’ta yüzde 38,6 olması dikkat çekiyor. Aradaki farkın bu kadar az olması, önümüzdeki aylarda Android’in Windows’u geride bırakabileceğine işaret ediyor. iOS’in kullanım oranı yüzde 12,99 olarak göze çarparken diğer işletim sistemlerinin kullanım oranı yüzde 10’un altında kalıyor.

Bundan 5 yıl öncesinde Android’in Windows’la yarışacak düzeye geleceğini hayal etmenin mümkün olmadığını belirten StatCounter CEO’su Aodhan Cullen, gelinen noktanın mobil cihazların ne kadar hayatımızın içinde olduğunun açık bir göstergesi olduğunu söylüyor. Gelişmekte olan ülkelerde uygun fiyatlı Android cihazların satılıyor olmasının bu gelişimde büyük katkısı olduğu da söylenenler arasında yer alıyor. Android ve Windows arasındaki çekişmede galibin kim olacağını gelecek aylarda göreceğiz.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Android, Windows’un tahtına göz dikti” için 2 cevap

  1. new new dedi ki:

    Microsoft arm cihaz işine boşuna girmedi. bir kaç yıla eski yerini korur.

  2. ugr krl dedi ki:

    Nasıl bir karşılaştırmadır bu ? Mobil demişsiniz ama Windows ve Linux sayılmış , listeye iOS ve androidde eklenmiş. E böyle garip bir tabloyla tabi geride bırakır bilgisayarı olmayan insanların android telefonu var sonuçta. Arabayla bisikleti karşılaştırmak gibi bir şey.