reklamı kapat

POPÜLER

BMW, Bugatti Veyron’un yaratıcısıyla yeni bir kimliğe bürünecek

09 Şubat 2017

Bugatti Veyron başta olmak üzere Volskwagen grubunda birçok otomobilde imzası bulunan önemli bir ismi bünyesine katan BMW önümüzdeki yıllarda yeni bir kimlikle karşımızda olabilir.

Otomobil üreticilerilerin asfalta yansıyan savaşları arka planda da hayli sert bir şekilde devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda 1998 yılından beridir Volvo’nun iç tasarım ekibinde görev yürüten, S90 ve V90 başta olmak üzere son yıllara damga vuran tasarımlara imza atan Anders Bell‘i ekibine katan Tesla’nın ardından önemli bir tasarım hamlesi de BMW’den geldi. BMW’nin uzun yıllardır belli bir çizgide devam eden tasarım çizgisinin artık yeni bir kimlik kazanması gerektiği birçok kişi tarafından geçtiğimiz süreçte dile getirilmişti. Belki de bu çağrılara kulan veren alman devi Bugatti Veyron‘un yaratıcısı Jozef Kabaň‘ı tasarım departmanında yönetici olarak göreve getirdiğini açıkladı.

Slovakyalı tasarımcı Kaban, Bugatti Veyron dışında Volkswagen grubunun birçok önemli modeline imza atttı. BMW’ye transferinin öncesinde Skoda‘nın baş tasarımcısı olan Kaban; Veyron dışında; Volkswagen Lupo, SEAT Arosa, Škoda Octavia gibi modellerin geliştirme sürecinde başrol üstlenen aktörlerden biri olarak biliniyor. BMW’nin bu hamlesinin ardından M ve i departmanlarının tasarımlarını da Kaban’a emanet edeceği söylenirken tasarımsal olarak ne gibi değişikliklerin yaşanacağıysa şimdiden merak konusu.

YORUMLAR