reklamı kapat

POPÜLER

21.000 dolarlık faturasıyla bir Bugatti Veyron’un yağ değişim sürecine şahit olun [Video]

Amerika’da hizmet veren bir ekip tarafından garaja çekilen Bugatti Veyron’un yağ değişim süreci daha önce gördüklerimize pek benzemiyor gibi.

Otomobile ilgi duyan hemen herkes, ilk sahip olduğu model ne olursa olsun onunla zaman geçirmek ve kurcalamaktan keyif alır. Silecek suyu yenilemek veya lastik değiştirmek gibi basit ama uygulamalı deneyimlerle zaman içerisinde ilerlemeye başlayan bu ilgi, yeterli ekipmanın olmasıyla birlikte yağ değiştirmeye kadar uzanabilir. Lakin bazı otomobiller için sıradan olarak nitelendirebileceğimiz bu yağ değişimi kelimenin tam anlamıyla otomobili baştan üretmek kadar zahmetli olabiliyor. Bunun en güzel örneklerinden bir tanesiyle şu anda karşılaşmak üzeresiniz; Bugatti Veyron! 16 silindirli devasa bir makineye sahip olan bu egzotik canavarın hız limitleri kadar yağ değişim süreci de fazlasıyla esnek..

27 saatlik bakım süreci

Amerika’nın Las Vegas kentinde kiralama ve bakım hizmeti veren Royalty Exotic Cars ekibinin resmi Youtube kanalında paylaştığı süreç kısa sürede binlerce kişiye ulaştı. Markanın ve aracın sahibi olan Houston Crosta‘nın da bizzat liftin altına girdiği videoda, Veyron’un standart bir yağ değişim sürecinin zahmeti net bir şekilde kameralara yansıyor. Değişim ilk ayağı olarak arka bölümde yer alan panelin ve karbon fiber kapakların tamamının ayrılması gerekiyor. Lastiklere kadar esneklik gösterebilen bu işlemde en zorlayıcı kısımlardan birisi de gizlenmiş cıvatalar. Veyron’da alt gövdenin parçalarını çıkardıktan sonra ortaya toplamda 16 farklı boşaltma tapalı kuru karterli bir yağlama sistemi karşımıza çıkıyor. Her bir bölümdeki yağın tamamen dışarı akmasını beklemek de yaklaşık 30 dakika gibi bir zamanı kapsamakta. Ekibe göre ilk andan başlayıp yeni yağ filtresi ve cıvataların tekrar yerine koyulmasına kadar bu adımların tamamlanması yaklaşık 27 saati bulabiliyor. Standart bir Bugatti Veyron sahibinin böyle bir süreç için ödemesi gereken para ise 21.000 dolar civarında.

Video