reklamı kapat

POPÜLER

Facebook 2013 yılını beklentilerin üzerinde gelirle kapattı

Facebook, 2013 yılı son çeyreğine ilişkin finansal raporlarını yayınladı. Açıklanan rakamlar analistlerin beklentilerinin üzerinde yer alması ile şaşırtırken, hissedarların yüzünü güldürmeyi başardı. Facebook, son çeyrekte 2,59 milyar dolar gelir elde ederken analistlerin beklentileri 2,33 milyar dolar seviyesindeydi. Facebook’un geçtiğimiz yıl aynı dönemde gelirleri 1,59 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Şirket gelirlerinin yüzde 53’ünün mobil reklam uygulamalarından elde edilmiş olması, rapor içinde dikkat çeken noktalardan biri olarak görülüyor. Facebook’un halka arz sürecinde, yatırımcıların sitenin gelirlerini masaüstünden mobile kaydıramayacağı yönündeki endişeleri, halka arz sonrasında hisselerin değer kaybetmesi ile sonuçlanmıştı. Aynı artış aylık aktif kullanıcı sayılarında da görülüyor. Facebook’un aylık aktif kullanıcı oranı 2012 yılına göre yüzde 16 artış göstererek 1,23 milyon seviyesine ulaşmış durumda.

2013 yılının bütününe bakıldığında ise sosyal medya devinin gelirlerini önceki yıla göre yüzde 55 artırması ve mobil cephesinde yarattığı gelirler ile raporların açıklanmasının hemen ardından Facebook hisseleri borsada yüzde 5’in üzerinde artış göstererek 53 doları geçti.

2012-2013 GELİR VE GÜNLÜK AKTİF KULLANICI SAYILARI