reklamı kapat

POPÜLER

Mark_Zuckerbeg

Mark Zuckerberg’in çöpleriyle geçimini sağlıyor

Hava kuvvetlerinden emekli eski asker Jake Orta, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in çöpleriyle geçimini sağlıyor. Jake Orta, Mark Zuckerberg’in çöplerinde elektrik süpürgesi, iPad, kot pantolan ve daha birçok eşya bulduğunu ve bu eşyaları sattığını söylüyor.

Günde yaklaşık 40 dolar kazandığını söyleyen Orta, haftada 300 dolar kazanç elde etttiğini belirtiyor. Orta, Zuckerberg’in San Francisco’daki malikanesinin üç blok ötesinde devlete ait bir kurumda yaşadığını ifade ediyor. Evinin Facebook CEO’su Zuckerberg’in eski eşyalarıyla dolu olduğunu söyleyen Orta, eşyalar arasında saç kurutma ve kahve makinelerinin de olduğunu dile getiriyor. 1991 yılındaki 1. Körfez Savaşı’nda görev alan savaş gazisi Orta’nın aylık gelirini Türk TL’sine çevirdiğimizde 6.800 TL kazandığı görülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mark Zuckerberg hakkında bilgi

Dünyanın en popüler sosyal ağ Facebook’un kurucusu olan Mark Zuckerberg, 2004 yılında Harvard Üniversitesi’nden girişimci arkadaşları Dustin Moskovitz, Eduardo Saverin ve Chris Hughes ile şu anda CEO’su olduğu sosyal paylaşım sitesi Facebook’u kurmuştu. Zuckerberg, 2010 yılında ise Time dergisince, Yılın Adamı seçilmiştir. 2017 yılı Kasım ayı itibarıyla kişisel serveti 75,2 milyar Amerikan dolarıdır. Zuckerberg’in Faceobook haricinde Instagram ve WhatsApp Messenger’ın da sahibi olduğunu söyleyelim. Mark Zuckerberg, Instagram’ı 1 milyar dolar, dünyaca ünlü mesajlaşma servisi WhatsApp Messenger’ı ise tam 19 milyar dolar ödeyerek satın almıştı. Her iki şirketin satın alınmasının sonra her iki uygulamanın büyümesini sürdürdüğünü söyleyelim.

Zuckerbeg, 25 Şubat 2012’de aldığı karar ile şirketin yüzde 12’lik hissesinin halka arzını kararlaştırdı (Zuckerberg hala Facebook’un yüzde 57 hissesine sahip). 18 Mayıs 2012 tarihinde 421 milyon hissesi 38 dolardan satışa çıkarıldı böylece şirket NASDAQ’a giriş yaptı. Facebook’un hisselerinin satışa sunulması, Visa ve General Motors’un ardından Amerikan tarihindeki en büyük üçüncü halka arz oldu. Şirketin NASDAQ’a girdikten hemen sonraki değeri 104 milyar dolar idi. Şirketin değeri, halka açıldıktan üç gün sonra toplam 19 milyar dolar eriyerek 84 milyar dolara düşmüştür.

İlginizi Çekebilir

IGTV platformu